Euro
10.0111
-0.57%
Dolar
8.4108
-0.53%
Altın
494.98
-0.45%
Borsa
1.387
-0.34%
Bitcoin
327.800
-3.81%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  İşçi çıkarmayı yasaklayan düzenleme komisyondan geçti

  İşçi çıkarmayı 3 ay yasaklayan düzenlemenin de yer aldığı koronavirüs salgınına karşı ekonomik önlemler içeren ve kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.
  • Haber Merkezi
  • 15.04.2020 - 17:34
  İşçi çıkarmayı yasaklayan düzenleme komisyondan geçti

  TBMM Plan ve bütçe komisyonu, üç ay süreyle işçi çıkarmayı yasaklayan düzenlemenin de yer aldığı, ekonomi torba yasa teklifini kabul etti.

  FAHİŞ FİYAT MADDESİ

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen koronavirüs salgınına yönelik ekonomik tedbirleri içeren kanun teklifine 'Fahiş Fiyat Artışı, Stokçuluk ve Haksız Fiyat Değerlendime Kurulu' oluşturulmasına dair yeni bir madde eklendi.

  Söz konusu madde ile üretici, tedarikçi ve tedarikçi işletmeler tarafından bir mal veya hizmetin fiyatında fahiş artış yapılamayacağı, piyasada darlık yaratıcı, piyasa dengesini ve serbest rebaketi bozucu faaliyetler ile tüketicinin mallara ulaşmasının engelleyeci faaliyetlerde bulunamasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

  Fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamalarına yönelik düzenlemeler yapmak, gerektiğinde denetim ve incelemelerde bulunarak idari para cezası uygulamak ve her türlü tedbiri almak amacayşıla Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu oluşturulacağı kaydedildi.

  FAHİŞ FİYATA 100 BİN STOKÇULUĞA 500 BİN TL CEZA

  Fahiş fiyat uygulayanlara 100 bin TL, stokçuluk yapanlara da 500 bin TL'ye kadar para cezası uygulanabileceği bildirildi. Yasa teklifi, komisyonda görüşülerek kabul edildi.

  BU GECE GÖRÜŞÜLECEK

  Paketin uzlaşmayla, 48 saat bekleme süresi aşılarak, bu gece genel kurulda görüşülmesi planlanıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir