İshak Alaton'a göre Gülen Hareketi'nin 3 sırrı

İshak Alaton'a göre Gülen Hareketi'nin 3 sırrı

Mehmet Gündem'in İshak Alaton'un yaşamını anlattığı Lüzumlu Adam raflardakı yerini alırken, kitapta çok dikkat çekici ayrıntılar var. Kitapta CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na Fethullah Gülen'in Türkiye'ye dönmesi için 'Yeni CHP'nin' çağrı yapmasını tavsiye ettiğini ifade eden Alaton, Gülen Hareketini üç maddeyle anlattı.

ÜÇ MADDEDE GÜLEN HAREKETİ

Fethullah Gülen'in Türkiye'de pek anlaşılmadığını düşünen İshak Alaton, Gülen Hareketi'ni üç maddeyle açıklıyor.

EZBER BOZDU

Birincisi: Sayın Gülen Amerika'ya gitmeden önce Türkiye'de ezberleri bozdu, tabuları yıktı, birbirinden çok uzak kesimleri bir araya getirdi, ayrı bir platform oluşturdu. Mesela üç bin kişinin katıldığı Lütfü Kırdar Spor ve Sergi Sarayı'nda yer alan etkinlikte, salona bir yanında Hıristiyan din liderleri, Ermeni ve Rum patrikleri, diğer yanında Musevi Hahambaşı, Süryani metropoliti olduğu halde girdi. O gece verilen mesaj çok açık ve netti; Dinler arası diyalog, sevgi, hoşgörü ve yakınlık...

GÜVEN VERDİ

İkincisi: Benim Fethullah Gülen'le olan diyalogumda, yani karşılıklı konuşmaların bende bıraktığı intibadır. Ben insanları tartabilen biriyim. Yani o kadar da tecrübeliyim. Hangi insan samimi, hangisi değil ayırt edebiliyorum. Gülen'in kendi inanç dünyası içinde barışı ön planda tutan, iyilik isteyen, insanların daha iyi, daha huzurlu olması için çaba gösteren samimi bir insan olduğunu düşünüyorum.

MODEL OLDU

Üçüncüsü: Bence bu iki maddeden daha da önemlisi Fethullah Gülen'e atfedilen bir hareket var. Bu hareket büyük bir eğitim hareketi. İnsanı eğitiyor, hayata bakışını değiştiriyor ve onu donanımlı bir dünya insanı haline getiriyor. Yeni bir insan tipi sanki. İnsanı kalıcı şekilde etkilemek, onu bir düşünceye inandırmak ve o yolda özveriyle yürür hale getirmenin ne kadar zor olduğunu ben iyi biliyorum. Bir de yanına ahlak ve değerlerle kendini aşmışlık katarsanız... İnanamayacağınız bir tablo çıkar ortaya.