Petrol
96.19
1.34%
Euro
18.3421
0.55%
Dolar
17.9537
0.23%
Altın
1.032
0.94%
Borsa
2795
0.00%
Bitcoin
431.602
4.09%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  IŞİD'in üst düzey yöneticisi İstanbul'da yakalandı

  İstanbul'da düzenlenen terör operasyonunda, IŞİD'in üst düzey yöneticilerinden olduğu bildirilen Abdullah Abdullaev de gözaltına alındı.
  • 26.07.2015 - 16:51
  IŞİD'in üst düzey yöneticisi İstanbul'da yakalandı

  IŞİD in üst düzey yöneticisi İstanbul da yakalandı #1

  30'u yabancı savaşçı olmak üzere gözaltına alınan 36 kişi arasında bulunan Abdullaev'in operasyonun en kilit isimlerinden biri olduğu ifade edildi. Yabancı savaşçıları dünyanın dört bir yanından İstanbul'a getirdiği ileri sürülen Abdullaev'in bu kişilerin Suriye ve Irak'a geçmelerini sağladığı bildirildi.

  GÜZERGAH DEĞİŞTİRİLDİ

  Polisin yaptığı tespitlere göre Abdullaev, yabancı savaşçıları önce Avrupa ve Orta Asya ülkeleri üzerinden getiriyordu. Polis, Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarında önlemler aldı. Terörle Mücadelede görevli profil takip uzmanlarının yabancı savaşçıları yakalamaya başlaması üzerine değişikliğe gidildi. Avrupa ve Orta Asya'da yaşayan ve IŞİD'e katılmak isteyenler Uzak Doğu ülkelerine gönderiliyordu. Burada bir süre kalan bu kişiler, daha sonra İstanbul'a geliyordu. Yabançı savaşçılar Abdullaev tarafından İstanbul'da kiralanan evlerde saklanıyordu, daha sonra Suriye ve Irak'a gönderiliyordu. Polis, bu değişikliği de çözünce onlarca kişi havalimanlarında yakalanarak sınır dışı edildi.

  İSTANBUL EMİRİ OLARAK TANITIYORDU

  Polis, Abdullaev'in kendisiyle bağlantı kuran kişilere kendisini 'İstanbul Emiri' olarak tanıttığını belirledi. 6'sı IŞİD yöneticisi 30'u yabancı savaşçı olmak üzere 36 kişinin ifadeleri devam ediyor. Yabancı savaşçıların Özbek, Çeçen, Fransız ve Azeri olduğu öğrenildi. Operasyon kapsamında Ebu Hanzala ismiyle bilinen Halis Bayancuk da gözaltına alınmıştı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir