Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.452
-2.10%
13ºC
İstanbul
Güneşli 13 C

  İstanbul'un su ihtiyacını karşılayan barajlar kurudu

  Kırklareli'nin Vize ilçesinde, İstanbul'un su ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan büyük barajlardan Kazandere ile Pabuçdere barajlarında neredeyse su kalmadı.
  • DHA
  • 21.07.2020 - 08:55
  • Güncelleme : 21.07.2020 - 08:55
  İstanbul'un su ihtiyacını karşılayan barajlar kurudu

  Trakya'nın Istranca Dağları'ndan İstanbul'a su taşıyan en önemli barajlardan Kırklareli'nin Vize ilçesine bağlı Aksicim köyü yakınlarında bulunan Kazandere ile Pabuçdere barajları, kurudu.

  İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (İSKİ) resmi internet sitesinde 10 Nisan 2020 tarihinde, Kazandere Barajı'ndaki doluluk oranı yüzde 36,65, Pabuçdere'de yüzde 23,47 iken bugün Kazandere'de yüzde 8,54'e, Pabuçdere'de yüzde 2,46'ya düştü.

  YAZI BİLE TOPRAK ÜZERİNDE KALDI

  Pabuçdere Barajı tamamen kururken, besiciler zaman zaman hayvanlarını otlatmaya başladı. Baraja konulan, 'Can güvenliği bakımından göle girmek tehlikelidir' yazısı da toprak üzerinde kaldı.

  İstanbul un su ihtiyacını karşılayan barajlar kurudu #1

  “BÖLGE BÜTÜN KIŞ YAĞIŞ ALMADI”

  Aksicim Köyü Muhtarı Suat Aydın, Kazandere Barajı'nın ikinci kez bu şekilde kuruduğunu belirterek, sebebinin bölgenin yeterli yağış almamasından kaynaklandığını söyledi.

  Aydın, “Bütün kış kar yağmadı, yağışlar olmadı. Nisan, mayıs, haziran aylarında da bölge sert yağmurlar yağmasıyla biraz doldu burası, fakat İstanbul'un içme suyu ihtiyacı olduğundan, vatandaşlar mağdur kalmasın diye buradan hemen su pompalandı. Şimdi de gördüğünüz gibi hiç su kalmadı.” dedi.

  İstanbul un su ihtiyacını karşılayan barajlar kurudu #2

  “CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TARAFINDAN YAPILMIŞTI”

  Su olması gereken bölgede bugün hayvanların otladığını söyleyen Aydın, “Hatırladığım kadarıyla ikinci kez bu kadar kurumuş durumda. Daha önce 2002 veya 2003 yıllarında oldu. Barajın özelliği 1996 yılında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın o dönem belediye başkanı iken yapılmış olması. Eski Su işleri ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu o dönem İSKİ Genel Müdürü'ydü. İstanbul'un içme suyu olarak yapıldı. Kurak havalar olduğundan dolayı yağış olmadığı için gördüğünüz gibi havza şu an susuz vaziyette.” diye konuştu.

  İstanbul un su ihtiyacını karşılayan barajlar kurudu #3

  “GEÇEN YIL BALIK AVLIYORDUM”

  Kazandere Barajı'nda geçen yıl balık avladığını belirten Emin Garip ise “Geçen yıl buraya gelip balık avlamıştık, baraj doluydu. O zaman gayet güzeldi. Bu sene yine geldik, etrafı bomboş görünce şoke olduk. Yine balık avlamaya gelmiştik hem de piknik yapmaya. Maalesef umduğumuzu bulamadık. Daha önce de böyle kurumuş ama ben ilk kez gördüm.” dedi.

  İstanbul un su ihtiyacını karşılayan barajlar kurudu #4

  “SU VAR DİYE GELDİK AMA KURUMUŞ”

  Köylülerden Gülten Erden de barajın kuraklığına şaşırdığını belirterek, “Baraja geldik. Baktık ki barajda su yok, kurumuş vaziyette. İlk kez böyle oldu. Yoksa önceden su vardı. O kadar yağmur yağdı ama yine sularımız yok.” diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir