Euro
9.6947
-0.02%
Dolar
8.0823
-0.29%
Altın
451.28
-0.8%
Borsa
1.409
2.24%
Bitcoin
515.980
1.12%
15ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 15 C

  İşte Ergenekon'daki bilirkişi raporları

  Kamuoyunun gündemine gelen itirazlar TÜBİTAK, Adli Tıp Kurumu gibi birimlerde uzmanlarca incelendi.
  • 06.08.2013 - 09:46
  İşte Ergenekon'daki bilirkişi raporları

  İşte Ergenekon daki bilirkişi raporları #1

  Ergenekon davasında önemli eylem planları, kanlı saldırılar ve yer altına gömülen silahlar gündeme geldi.

  İŞTE BİLİRKİŞİ RAPORLARI

  Dava dosyasına konulan bilirkişi raporları delilleri tek tek teyit etti. Bazı çarpıcı deliller ve yaşanan hukuki süreç özetle şöyle:

  İRTİCA İLE MÜCADELE EYLEM PLANI

  "AKP ve Gülen'i bitirme planı" olarak da bilinen belgeyi kamuoyu 12 Haziran 2009'da Taraf Gazetesi'nin yayınıyla öğrendi. Gazetenin belgeyi yayınlamasının ardından kamuoyunda bazı çevreler evrakın "fotokopi olduğu"nu, işlem yapılamayacağını ileri sürdü. Dönemin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ da belge için "kâğıt parçası" tabirini kullandı. Ancak 30 Ekim 2009'da "Meçhul Subay" belgenin ıslak imzalı nüshasını İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Ancak bu kez de kamuoyunda imzanın makinelerle atıldığı ileri sürüldü. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Adli Tıp Üst Kurulu'na yaptırdığı bilirkişi incelemesinde imzanın Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek'e ait olduğunu tespit etti.

  ZİR VADİSİ CEPHANELİKLERİNE GÖTÜREN KROKİ

  Sanık Mustafa Dönmez'e ait ajandada Ankara Zir Vadisi'nde cephaneliğin yer aldığı bir kroki bulundu. Ancak Dönmez söz konusu ajandadaki krokinin kendi el yazısı olmadığını, başkaları tarafından çizildiğini ileri sürdü. Mahkeme Dönmez'in bu iddiaları üzerine krokiyi Adli Tıp'a gönderdi. Kurumun Fizik İhtisas Dairesi 4 Haziran 2012'de hazırladığı raporda krokinin Dönmez'in eli ürünü olduğunu belirledi.

  DANIŞTAY CİNAYETİNDE KAMERA KAYITLARI SİLİNDİ

  Danıştay saldırısı gerçekleştiğinde kamuoyunda eylemin başörtüsü nedeniyle yapıldığına dair beyanlarda bulunuldu. Ancak yürütülen soruşturmalar neticesinde cinayetin başörtüsü nedeniyle işlenmediği ortaya çıktı. Yargıtay'ın Danıştay davası Ergenekon ile birleştirilsin kararından sonra dosya üzerindeki incelemelerini yoğunlaştıran İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi çok önemli bir bilgiye ulaştı. Danıştay binasının kameralarına ait hard diskleri inceleyen TÜBİTAK, mahkemeye davanın seyrini değiştiren bir rapor gönderdi. Rapora göre, güvenlik kamera kayıtlarının alındığı hard disklere kaydedilen görüntülerin bir kısmının silindiği tespit edildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir