İtalya-Türkiye hattında PKK krizi

İtalya-Türkiye hattında PKK krizi

Gaziantep'te 20 Ağustos günü 9 vatandaşın ölümüne, 63 vatandaşın da yaralanmasına neden olan terör saldırısı, Türkiye 'de büyük bir infiale yol açarken, olayın ertesi günü İtalya-Türkiye hattında ilginç bir olay yaşandı.

Habertürk'ün haberine göre, salı günü Venedik'teki Marco Polo Havalimanında kriz yaratan olay şöyle gelişti:

ARACIN ÜZERİNDE "I LOVE PKK"

İstanbul'a hareket etmek üzere bekleyen THY uçağının görevlileri uçağı yerine götürmek üzere yaklaşan push back aracının üzerinde "I love PKK" yazdığını gördü. Görevliler hemen yer hizmetlerini sağlayan şirketten açıklama istedi.

PİLOT UÇAĞI KALDIRMADI

Kaptan pilot , uçağa bu kadar yaklaşıp yazı yazabilen PKK yandaşlarının valizler arasına da tehlikeli maddeler koymuş olabileceğini belirterek, valizleri uçağa ek güvenlik önlemi uygulanmadan almayı reddetti.

VALİZLER TEK TEK ARANDI

Aprona gelen güvenlik görevlileri valizleri tek tek yeniden aradı. Valiz ve yolcu alımı, polis ve THY personeli gözetiminde kontrollü olarak gerçekleşti. Uçak 1 saatlik gecikmenin ardından havalandı.

"ANLAMINI BİLMİYORLAR"

"I love PKK" kriziyle ilgili THY'ye izahatta bulunan yer hizmetlerini sağlayan şirket, açıklamasında "Aracın üzerinde çalışanları tarafından yazılmış pek çok ifade bulunduğu, bu ifadelerin genellikle masum içerikte olduğu, kendilerinin 'I love PKK' ifadesinin anlamını dahi bilmediklerini, bu nedenle bunu da benzer bir ifade zannederek fark etmediklerini" bildirdi.

THY yetkilileri, şirketi bu tür bir olayın tekrar yaşanmaması için gerekli özeni göstermeleri konusunda uyardı.