İtalya'dan Türkiye'ye AB tehdidi
Ajanslar

İtalya'dan Türkiye'ye AB tehdidi

LA 7 kanalında yayınlanan “Faccia a faccia (Yüz yüze)” adlı programa konuk olan İtalya Başbakanı Matteo Renzi, ülke ve dünya gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

AB’nin genişlemesinin bir hata olup olmadığı sorulan Renzi, “27 ülke ya çok az ya da çok fazla. Genişleme çok acele gerçekleşti. Ancak Arnavutluk ve Sırbistan gibi aday ülkeleri birliğe almalıyız. Zira Avrupa’nın bir sonraki potansiyel sorunu Balkanlar olabilir. Bu sorunu küçümsememeliyiz” diye konuştu.

"TÜRKİYE AB'YE GİREMEZ"

Renzi, “Böyle bir Türkiye ile müzakerelere devam etmenin bir anlamı var mı?” sorusuna ise, “Türkiye ile müzakereler zaten durmuş durumda. Gazetecileri, hakim ve savcıları, muhalif milletvekillerini tutuklayan bir Türkiye AB’ye giremez” diye yanıt verdi.

AB İLE İTALYA ARASINDA MÜLTECİ KRİZİ

Mülteci krizindeki dayanışma eksikliği nedeniyle ülkesi AB’yle karşı karşıya gelmiş olan Matteo Renzi, bu nedenle 2017 AB bütçesini veto edebilecekleri yönündeki açıklamaları hatırlatılınca, “Ya onlar kurallara uyacak ya da biz bütçeyi veto edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İTALYAN BAKANDAN TÜRKİYE İTİRAFI

İtalya İçişleri Bakanı Alfano, Türkiye'nin sığınmacı anlaşmasını iptal etmesi durumunda, bunun tüm Avrupa'da yıkıcı bir etki yapacağını söylemişti.

İtalyan bakandan sığınmacı anlaşması uyarısı haberi

İtalya'dan Türkiye'ye AB tehdidi