İÜ 'Dünyanın en iyi 500 üniversitesi' listesinde

İÜ 'Dünyanın en iyi 500 üniversitesi' listesinde

İÜ'den yapılan açıklamaya göre, yüksek öğrenim alanında değerlendirme otoritelerinden biri olarak kabul edilen Çin'in Şanghay Kenti'ndeki Jiao Tong Üniversitesi, ''Dünyanın en iyi 500 üniversitesi'' 2012 yılı listesini duyurdu.

İstanbul Üniversitesi, ''Mezunların başarısı'' sıralamasında 125, ''Yayın sayısı'' sıralamasında 311, ''Öğretim üyesi başına düşen yayın sayısı'' sıralamasında 378. olurken, toplamda da 400-500 bandında yer alarak listeye 8. kez girmeyi başardı. İÜ, Türkiye'den listeye giren tek üniversite oldu. Jiao Tong Üniversitesi'nin 2003 yılından beri yaptığı ''Dünyanın en iyi 500 üniversitesi'' sıralamasına ilk defa 2003 yılında giren İÜ, 2005, 2007, 2008, 2009, 2010 ve 2011 yıllarında da bu başarıyı tekrarlamıştı.

GURUR DUYDUK

Rektörün açıklaması İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, yaptığı açıklamada, üniversitelerinin Türkiye 'yi dünya yüksek öğretim alanında gururla temsil ettiğini belirterek, şunları kaydetti: ''İstanbul Üniversitesi bu zorlu yarışta başarısını, disiplinli, programlı ve bilim odaklı çalışmasına borçlu. Göreve geldiğimiz günden beri bilimsel ve akademik çalışmaları daha da çok destekledik. Öğretim üyelerimize özgür bir araştırma ortamı sağladık. Araştırmacılarımıza olanaklar çerçevesinde yapabileceğimizin en üstünü yaparak, önemli imkanlar sunduk. Yayınlara ciddi destek verdik. Sonuçta bu başarı geldi. Göreve geldiğim 2009 yılından bu yana İstanbul Üniversitesi'nin uluslararası bilimsel yayın sayısı yüzde 20'yi aşan bir oranda arttı. Öğretim üyesi başına düşen makale sayısında da yüzde 19'luk artışla büyük bir başarıyı yakaladık. Bu bizim bilimsel yayınlarımızın çok hızlı bir biçimde arttığını gösteriyor. Bu başarıya imza atan özverili hocalarımızı, onlara destek veren idari personelimizi ve tüm bu çalışmalarımızın motivasyon kaynağı olan öğrencilerimizi kutlarım.''