İzmir dün gece uyumadı

İzmir dün gece uyumadı

İzmir'de, düzenlenen terör saldırısının ardından evlerinden bayraklarını kapan vatandaşlar caddeleri ve sokakları kırmızı beyaza bürüdü, teröre öfke kustu.

Foça İlçesi'nde, askeri aracın geçişi sırasında düzenlenen mayınlı saldırıya İzmirlilerin öfkesi çığ gibi büyüdü. Sabah yaralılara kan vermek için kan merkezine akın eden İzmirliler, akşam da evlerinden aldıkları Türk bayrakları ile teröre tepkilerini gösterdi. İzmir'in tüm semtlerinde düzenlenen protestolardan en geniş katılım Karşıyaka'da oldu. Sosyal medyada örgütlenip, Mavişehir'de toplanan İzmirliler sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Çevredeki vatandaşların alkışları eşliğinde yaklaşık 2 bin kişilik topluluk, Karşıyaka Çarşı'sına kadar gitti. Burada toplandıktan sonra ayrıca hükümet aleyhine de slogan atan topluluk arasındaki bir genç, fenalaştı. Genci, çağrılan sağlık ekipleri, hastaneye kaldırdı. Saygı Duruşunda bulunan ardından İstiklal Marşı okuyan grup, pazar günü saat 11.00'de, Gündoğdu Meydanı'nda biraraya gelmek üzere sözleşti. Bir süre daha terörü lanetleyen sloganlar atan topluluk, ardından sessizce dağıldı.

İZMİR VALİSİ: YÜREĞİMİZ YANIYOR

Öte yandan, İzmir'de, katıldığı iftar yemeğinde sabah saatlerinde düzelenlenen terör saldırısına değinen İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç ,"Yüreğimiz yanıyor" dedi. Vali Cahit Kıraç, İzmir ve Türkiye için acı veren bir olay yaşandığını belirtti. Vali Kıraç, "Foça'da askeri servis otobüsüne sabah 08.00 sıralarında düzenlen bombalı saldırıda 11 evladımız, canımız yaralandı. 1 yiğidimiz ise şehit oldu. Şehidimizin naaşı İstanbul'da defnedilecek. Yüreğimiz yanıyor. Bu güzel ülke 74 milyon insanına fazlasıyla yeter. Bin yıldır bu çoğrafyada insanlık örnekleri verdik. Bizim devlet felsefemizde insanı yaşatki devlet yaşasın anlayışı bulunmaktadır. Bu Ramazan gününde masum insanları öldürmek insanların işi olamaz. Bu caniler ne yaptığını bilmiyorlar. Bu insanlar elbet hem Allah katında hem de adalet önünde hesap verecektir. Bu insanların bizim birlik ve bütünlüğümüzü bozmaya güçleri yetmez" dedi.

FAKİR KUKARAYA YARDIM EDİN

Terörü kınayan ve fırıncılar konusuna değinen İESOB Başkanı Mutlu, "Diğer büyük kentlere baktığımızda hem fiyat yönüyle hemde kalite yönüyle onlardan daha iyi durmadıyız. Bunu hep birlikte çalışarak başardık göstermiş olduğunuz çabalardan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Yaptığınız iş itibariyle nimetle uğraşıyorsunuz o nedenle size daha fazla görev ve yük düşüyor. Çünkü açları doyurmak sizin işiniz. Bölgenizde fakir fukara yardım edin. Onlara destek olun onlara yardımcı olun ahilik geleneğini devam ettirin. Sizden ricam budur kimsesiz olandan fakir fukara olandan para almayın" ded