Euro
9.9824
0.03%
Dolar
8.3978
-0.08%
Altın
489.53
0.1%
Borsa
1.409
0.65%
Bitcoin
323.265
-2.21%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C
  İzmir'de yasadışı dinleme operasyonu

  İzmir'de yasadışı dinleme operasyonu

  Yasa dışı dinleme iddiaları ile ilgili İzmir'de bazı adreslere operasyon düzenlendi.
  • 19.08.2014 - 07:28

  İzmir de yasadışı dinleme operasyonu #1

  Emniyet'teki paralel yapılanma iddialarına yönelik operasyonun 3. ayağı İzmir'de gerçekleştirildi. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, geçen haftalarda "paralel yapı" tarafından dinlenildiği ortaya çıkan yaklaşık 50 kişinin şikayeti üzerine soruşturma başlattı.

  20 POLİS MEMURU GÖZALTINDA

  Bu kapsamda 19'u İzmir'de, diğerleri İstanbul ve Yalova'nın da aralarında bulunduğu 13 ilde toplam 32 kişi hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Sabaha karşı söz konusu adreslere eş zamanlı operasyon düzenleyen ekipler, şu ana kadar 20 kişiyi gözaltına aldı.

  DİNLENEN KİŞİLERİN ŞİKAYETİ ÜZERİNE BAŞLATILDI

  Şüpheliler arasında İzmir'de şube müdürüyken tayin olduğu şehirde emniyet müdürlüğüne terfi eden 1 kişinin de olduğu belirtildi. Operasyonun, bu aşamada, "Liman" ve "Askeri bilgi belge bulundurma" davasıyla ilgili olmadığı, sadece dinlenilen kişilerin şikayeti üzerine başlatıldığı öğrenildi.

  İZMİR VALİLİĞİNDEN AÇIKLAMA

  İzmir merkezli olarak 12 ilde başlatıldığı belirtilen operasyonla ilgili açıklamada, "Ulusal olarak yayın yapan bir gazetenin 18.03.2014 tarihli nüshasında çıkan haberle çeşitli kurumlarda çalışan kamu görevlilerinin telefonlarının yasadışı dinlendiği bildirilmiştir. Gazete haberinde isimleri geçen an itibariyle 62 müştekinin İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına ve Emniyet Müdürlüğüne başvurarak şikayetçi olmalarıyla birlikte İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmıştır. Ayrıca, yasa dışı dinleme iddiaları üzerine İzmir Emniyet İstihbarat Şube Müdürlüğünde Mülkiye ve Polis Baş Müfettişlerince idari inceleme- soruşturma başlatılmış, bu inceleme-soruşturma neticesinde hukuka aykırı olarak telefon dinlemesi yaptıkları tespit edilen görevliler hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan adli tahkikat neticesinde; 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek, kurulan örgüte üye olmak, kurulan suç örgütü kapsamında resmi görev ve yetkinin kötüye kullanılması yoluyla sahte, gerçeğe aykırı belgeler düzenleyip mahkemelerin dinleme kararları vermesini sağlayarak, kamu görevlilerinin resmi belgede sahteciliği, kamu görevlisine ait araç ve gereçleri suçta kullanmak, iftira, suç uydurmak, özel hayatın gizliliğini ihlal, verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek, elde edilen ilgili ilgisiz ya da özel yaşama ilişkin verileri suç örgütünün çıkar ve amaçlarına hizmet etme odaklı olarak arşivleme ve kullanma' suçlarıyla ilgili olarak şüpheliler hakkında tahkikat başlatılmıştır" denildi.

  İzmir de yasadışı dinleme operasyonu #2

  İzmir de yasadışı dinleme operasyonu #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir