Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
474.228
-0.72%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 21 C
  Jandarmanın yeni kıyafetleri

  Jandarmanın yeni kıyafetleri

  İçişleri Bakanlığına bağlanmasının ardından yeniden yapılanmaya giren Jandarma Genel Komutanlığında yeni bir düzenleme daha yürürlüğe girdi.
  • AA
  • 10.01.2018 - 10:39

  Yeni kıyafetlerde "kayık kep" yerine bere ve şapka kullanılacak. Jandarma asayiş personelinin kullanacağı yeni kıyafetlerde subayların rütbe işaretleri omza, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlar ile çavuş ve onbaşı rütbesindeki erlerin rütbe işaretleri ise kola takıldı.

  Sağ kolda Türk bayrağı, sol kolda daire şeklindeki birlik arması bulunacak.

  Jandarmanın yeni kıyafetleri #1

  KIŞIN BERE YAZIN ŞAPKA

  Sağ göğüs üzerinde personelin soyadı yazarken, subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlar ile erbaş ve erlerin yaka işaretleri, sağ göğüs üzerinde bulunan isimlikleri, şapka kokartlar ve rütbeleri nakışlı örme şeklinde düzenlendi.

  Subay astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaş statüsündeki personelin tamamının yaka işaretinde şualı ay-yıldız ve düğme yer alırken erbaş ve erlerin yaka işaretinde düğme yerine yalnızca şualı ay-yıldız yer alacak.

  Uzman jandarma ve uzman erbaş statüsündeki personel, astsubay kıyafetinin aynısını, kendi rütbe işaretlerini takarak kullanacak.

  Türk bayrağı ve daire şeklindeki birlik arması sağlığa zararlı madde içermeyen malzemeden üretilirken, Jandarma asayiş kıyafeti üzerinde yer alan bütün aksesuvarlar kıyafet renginde fermatüreli olacak.

  Kışlık kıyafetler ile bere, yazlık kıyafetler ile şapka giyilecek.

  Jandarmanın yeni kıyafetleri #2

  Jandarma yeni üniformasıyla görev başında GALERİ

   

   

  Jandarmanın yeni kıyafetleri #3

  Yeni üniformalarla birlikte jandarmanın kullandığı “kayık kep” denilen kep modeli de tarihe karıştı. Yeni üniformalarla birlikte kep yerine bere kullanılacak...

  Jandarmanın yeni kıyafetleri #4

  GÖĞÜSTE RÜTBE OLMAYACAK

  Komando ve eğitim kıyafetlerinde subayların rütbe işaretleri omuzda, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlar ile çavuş ve onbaşı rütbesindeki erlerin rütbe işaretleri kolda bulunacak.

  Kıyafetlerde göğüs üzerinde rütbe bulunmazken, komando ve eğitim kıyafetlerinde yaka işareti kullanılmayacak.

  Jandarmanın yeni kıyafetleri #5

  Yeni kıyafetlerde eskilerinden farklı olarak pantolon palaskasına takılan tip silah kılıfı yer alacak, eğitim kıyafetlerinin tamamında yalnızca şapka kullanılacak. Komando kıyafetleriyle kışla dışında icra edilecek görevin özelliğine göre bere veya şapka takılmasına birlik komutanı tarafından karar verilecek. Kışla içerisinde ise faaliyet özelliğine göre bere veya şapka kullanılacak.

  Operasyon tişörtüne takılacak aksesuvarlar, görev özelliğine göre birlik komutanı tarafından çıkarılabilecek.

  Jandarmanın yeni kıyafetleri #6

  Jandarmanın yeni kıyafetleri #7

  Jandarmanın yeni kıyafetleri #8

  Jandarmanın yeni kıyafetleri #9


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir