Petrol
114.12
2.70%
Euro
17.5891
0.68%
Dolar
16.3559
-0.05%
Altın
973.9
-0.09%
Borsa
2451
0.00%
Bitcoin
487.901
-0.13%
21ºC
İstanbul
Hafif yağmur 21 C

  Jandarmayı sivilleştirmek için işlemlere başlandı

  Hükümetin 'iç güvenlik konseptinde' önemli bir adım atılıyor. İçişleri Bakanlığı'nın yeni kanun tasarısıyla jandarma sivilleşiyor.
  • 17.09.2014 - 11:44
  Jandarmayı sivilleştirmek için işlemlere başlandı

  Jandarmayı sivilleştirmek için işlemlere başlandı #1

  İçişleri Bakanlığı'nın yeni kanun tasarısıyla iki büyük teşkilatta düzenlemeler yapılacak. Jandarma tamamen sivilleşecek, pasaport işlemleri de polisten alınıp 'nüfus'a verilecek.

  KANUN TASARISI HAZIRLANIYOR

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Jandarma tamamen sivilleşsin' talimatı için kollar yeniden sıvandı. İçişleri Bakanlığı, Jandarma ve Emniyet teşkilatlarında yeni düzenlemeler içeren kanun tasarısı hazırlıyor. Son aşamaya gelen ve yeni yasama yılının ilk aylarında Meclis'e gönderilmesi planlanan tasarıya göre, İçişleri'ne bağlı görünmesine rağmen, pratikte TSK'yla ilişkisi süren Jandarma tamamen sivilleşecek. Akşam'da yayınlanan düzenlemenin detayları şöyle:

  TERFİ, SİCİL BAKANLIKTA

  -Jandarma'nın her yönüyle İçişleri Bakanlığı'na bağlanmasıyla teşkilat sivil denetime açılmış olacak.

  - TSK'nın jandarma teşkilatı üzerindeki her türlü tasarrufu sona erecek. TSK'nın kendi içinde yayımladığı genelgeler Jandarma teşkilatı için geçerli olmayacak.

  - İçişleri Bakanlığı'nın bütçe kalemleri arasında yer almasına rağmen, TSK'nın denetimi altında kullanılan Jandarma bütçesinden tümüyle Bakanlık sorumlu olacak.

  - Teşkilatın örgütlenme, kadro, terfi, görev, sicil ve eğitiminden İçişleri Bakanlığı sorumlu olacak.

  - Halen Emniyet teşkilatı tarafından yürütülen pasaport hizmeti, polisten alınarak Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü'ne verilecek.

  YENİ YASAMA YILINDA MECLİS'TE

  TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Ersoy da bilgiyi doğruladı. Düzenlemede son aşamaya gelindiğini belirten Ersoy şöyle konuştu: "İçişleri Bakanlığı'nın yürüttüğü çalışma son aşamaya geldi. Emniyet, nüfus hizmetleri ve Jandarmadaki bir takım bağlılıklara ilişkin düzenlemeleri içeren bir çalışma var. Tasarının yeni yasama yılının ilk aylarında komisyonumuza gelmesi söz konusu."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir