Petrol
94.69
1.41%
Euro
18.2453
-0.64%
Dolar
18.5828
-0.24%
Altın
1.024
-0.10%
Borsa
3554
1.99%
Bitcoin
375.548
-0.78%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  John Allen'dan İncirlik açıklaması

  Barack Obama'nın özel temsilcisi emekli General John Allen, ABD ve koalisyon güçlerinin İncirlik üssünü kullanabilmeleri için görüşmelerin sürdüğünü söyledi.
  • 16.10.2014 - 08:50
  John Allen'dan İncirlik açıklaması

  john allen

  ABD Başkanı Barack Obama'nın, IŞİD'e karşı küresel koalisyon için özel temsilcisi emekli General John Allen, ABD ve koalisyon güçlerinin İncirlik üssünü kullanabilmeleri için görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

   

  "TÜRKLER ESKİ DOST VE NATO ORTAĞI"

  ABD Dışişleri Bakanlığında, Türkiye'deki görüşmelerine ilişkin bilgi veren Allen, Türkiye ziyaretine yönelik soru üzerine, Türk yetkililerle çok ayrıntılı ve yapıcı görüşmeler yaptıklarını belirterek, "Türkler eski dost ve NATO ortağı, birlikte çalışabileceğimiz bir dizi alan konusunda konuştuk. Gelinen aşamada İncirlik ya da başka üslerle ilgili çok belirgin konulara girmek istemiyorum" diye konuştu.

  "SURİYE REJİMİ KONUSUNDA TÜRKİYE İLE HEDEFİMİZ AYNI"

  Türkiye'nin koalisyona sağlayacağı girişimlere ilişkin görüşmelerin sürdüğünü belirten Allen, Türk yetkililerin Beşar Esad'ın devrilmesini, IŞİD ile mücadeleden daha önemli görüp görmediği sorusunu "Suriye ve Suriye rejimi bağlamında, Türkiye'nin hedefi ile bizim hedefimiz sonuçta aynı. O da siyasi çözüm. Bizim açımızdan, Esad'ın içinde yer almadığı bir siyasi çözüm. Bu konuda birbirimize çok yakın durduğumuza inanıyorum" diye konuştu.

  "TÜRKİYE'DE 1 MİLYONU AŞKIN SURİYELİ SIĞINMACI BULUNUYOR"

  IŞİD'in Türkiye sınırına dayanması, Türkiye-Suriye sınırında büyük bir insani krizin ortaya çıkması gibi Türkiye'nin de çok kaygılı olduğunu belirten Allen, Türkiye'de 1 milyonu aşkın Suriyeli sığınmacı bulunduğunu söyledi. Allen, Türkiye'nin ABD'nin öncülüğündeki koalisyona katkıları açısından  "Türkiye kendisini pahalıya mı pazarlıyor" sorusuna verdiği yanıtta, Türkiye'nin ulusal kaynaklarına ilişkin taahhütlere girmesi durumunda bunun nasıl olacağını bilmek istediğini, bunun da kabul edilir bir yaklaşım olduğunu söyledi.


  Görüş Bildir