Euro
10.1496
0.35%
Dolar
8.6402
-0.14%
Altın
491.55
-0.08%
Borsa
1.413
0.4%
Bitcoin
379.505
3.22%
15ºC
İstanbul
Yağmur 15 C

  İnşaat şirketi Kabe'de devrilen vinçle ilgili takdir-i ilahi dedi

  Kabe'de bir vincin hacıların üzerine düşmesi sonucu 107 hacı adayı hayatını kaybetti. İnşaat şirketi Takdir-i ilahi dedi.
  • Haber Merkezi
  • 13.09.2015 - 09:04
  İnşaat şirketi Kabe'de devrilen vinçle ilgili takdir-i ilahi dedi

  Kabe’yi çepeçevre saran vinçlerden en büyüğü, önceki gün fırtınaya dayanamayarak devrildi. Hacı adaylarının üzerine düşen Alman malı Lieber marka vinç, Bin Ladin Şirketler Grubu’nun yürüttüğü Kâbe’yi Genişletme Projesi dahilinde ağır iş makinelerini ve yükleri Harem’in içine almak için kullanılıyordu.

  İnşaat şirketi Kabe de devrilen vinçle ilgili takdir-i ilahi dedi #1

  İNŞAAT ŞİRKETİ TAKDİR-İ İLAHİ DEDİ

  İnşaatı yürüten Bin Ladin Grubu’ndan bir mühendis, Fransız haber ajansı AFP’ye vincin çökmesinin teknik bir sorundan kaynaklanmadığını, ‘takdir-i ilahi’ olduğunu söyledi.

  Kabe'de vincin düşme anı İZLE

  DENGE AĞIRLIKLARI TAKILI DEĞİLDİ

  Hürriyet'in haberine göre, vinç çok sık kullanılmadığından, 500 tonluk denge ağırlıkları da takılı değildi. Vinç ağırlıkları takılı olmadığı için ve dengeyi sağlayan ‘bom’un da ters yönde olması nedeniyle şiddetli fırtınaya dayanamayarak devrildi.

  MERMER PARÇALARI SAPLANDI

  Tavaf alanına devrilen vinç, zemini ve kolonları parçaladı. Binlerce küçük mermer parçası şarapnel gibi hacı adaylarına saplandı. Ölenlerin büyük çoğunluğu olay yerinde hayatlarını kaybetti. İkindi namazından sonra tavaf yapılırken yaşanan facianın ardından yaralılar golf arabalarıyla Harem’in dışına taşındı.

  İnşaat şirketi Kabe de devrilen vinçle ilgili takdir-i ilahi dedi #2

  7 TÜRK HACI ADAYI ÖLDÜ

  Hayatını kaybeden Türk hacı adaylarının İstanbul Diyanet 5. Kafileden Kadir Gökmen, Diyanet İstanbul 8/3 kafileden Tekirdağlı Ramazan Özmen, Reftur ortaklarından Şükrü Karatepe, Semerşah Turizm’den Metin Yazgan, Sefir Turizm’den Erol Karaağaçlı, Nuri Doğan Turizm’den Süleyman Eskiler ile Belçika Desti Turizm’den Yusuf Alçı oldukları açıklandı.

  Suudi Arabistanlı görevliler ölen hacı adayları arasında adının Kazım veya Kasım Ekrem olan bir kişi olduğunu bildirirken Diyanet kayıtlarında o isimde bir hacı adayı olmadığı ifade edildi. Türk olduğu bildirilen hacı adayının başka bir ülke kontenjanından Suudi Arabistan’a gelmiş veya Mekke’de işçi olabileceği belirtildi.

  İnşaat şirketi Kabe de devrilen vinçle ilgili takdir-i ilahi dedi #3

  11 TÜRK TABURCU OLDU

  Kabe’de yaralanan 19 Türk hacı adayından 11’inin tedavisi sona erdi. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın organizasyonuyla gelenlerin tamamının tarandığını, şirket organizasyonuyla gelenlerin tespitinin ise sürdüğünü kaydetti. Bu yıl toplam 56 bin Türk hacı adayının Suudi Arabistan’a gittiği kaydedildi.

  MEKKE'DE TOPRAĞA VERİLECEKLER

  Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş, “Haremde vefat edenleri, ailelerden hiçbiri başka yere defnedilmesini istemez” diyerek ölenlerin Mekke’de toprağa verileceğini söyledi. Keleş, inşaatlar nedeniyle Kâbe’nin kapatılmasının söz konusu olamayacağını belirterek “Tarih boyunca tavaf hiç durmamış. Ama gerekli tedbirlerin de alınması gerekiyor. İnşaat bu yıl tamamlanacak” diye konuştu.

  KAN PARASI VERİLECEK

  Keleş, ölenlerin ailelerinin dava açma hakkı olduğunu söyleyerek, “Kan bedeli uygulaması var. Hukuki olarak talep edilmeden, inşaat firmasından maddi tazminat alınabilir” dedi.

  İnşaat şirketi Kabe de devrilen vinçle ilgili takdir-i ilahi dedi #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir