Euro
10.1302
-0.3%
Dolar
8.633
-0.37%
Altın
492.78
0.24%
Borsa
1.386
-0.45%
Bitcoin
372.480
-3.22%
20ºC
İstanbul
Çok bulutlu 20 C
  Kaçırılan Türk işçiler yurda döndü

  Kaçırılan Türk işçiler yurda döndü

  Irak’ta 28 gün alıkonulduktan sonra serbest bırakılan 16 Türk işçiyi taşıyan özel uçak “ANA” Ankara’ya geldi
  • AA
  • 30.09.2015 - 22:23

  Kaçırılan Türk işçiler yurda döndü #1

  Irak'ın başkenti Bağdat'ta 2 Eylül'de kaçırılan işçilerin tamamı serbest bırakıldı. İşçilerden ikisi 16 Eylül'de serbest kalmıştı. Kalan 16 işçi de bugün serbest bırakıldı. Serbest kalan işçiler, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakcı ile bir araya geldi. 16 Türk işçi akşam saatlerinde, ANA uçağıyla Bağdat'tan Ankara'ya getirildi. İşçiler 28 gün sonra Esenboğa Havalimanı'nda ailelerine kavuştu.

  BAKANLAR BAĞDAT'A GİTTİ

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine işçileri yurda getirmek için Irak’a giden ve Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Fahri Kasırga’yı taşıyan uçak, işçilerin alınmasının ardından Uluslararası Bağdat Havalimanı’ndan hareket etti.

  Kaçırılan Türk işçiler yurda döndü #2
  Özel uçak "ANA" ile Bağdat'a gelen heyette yer alan Başbakan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul Türkeş, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliğinde işçilerle sohbet etti.

  Kaçırılan Türk işçiler yurda döndü #3

  Uçuş ekibinin “hoş geldiniz” dilekleriyle karşılanan yolcuların yerlerine oturmalarının ardından Türkeş, işçilerin yanına gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “geçmiş olsun“ dileklerini iletti.

  "AİLELERİNİZ HAVALİMANINDA BEKLİYOR"

  Serbest bırakılan işçilerle sohbet eden bakanlar, alıkonuldukları 28 güne ilişkin işçilerden bilgi aldı. Ekonomi Bakanı Zeybekci, işçilere ailelerinin Esenboğa Havalimanı’nda kendilerini beklediğinin haberini verdi.

  Protokol üyeleri ile işçileri taşıyan uçak, yaklaşık iki saatlik yolculuğun ardından Esenboğa Havalimanı’na indi.

  AİLELERİNE KAVUŞTULAR

  Irak'ta alıkonulduktan sonra serbest bırakılan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine özel uçak "ANA" ile Türkiye'ye getirilen 16 Türk işçiyi, Esenboğa Havalimanı'nda Başbakan Vekili Akdoğan ile ellerinde Türk bayrağı bulunan işçilerin yakınları karşıladı.

  Kaçırılan Türk işçiler yurda döndü #4

  DUYGU DOLU ANLAR YAŞANDI

  Bu arada, işçilerin aileleriyle buluşması sırasında duygulu anlar yaşandı. Gözyaşlarına hakim olamayan işçi yakınlarından Figen Yılmaz, eşini beklediğini ve çok mutlu olduğunu söyledi.

  İşçiler ve yakınları, daha sonra otobüslere binerek Cumhurbaşkanlığı Külliyesine hareket etti.

  Kaçırılan Türk işçiler yurda döndü #5

  Kaçırılan Türk işçiler yurda döndü #6

  Kaçırılan Türk işçiler yurda döndü #7

  Kaçırılan Türk işçiler yurda döndü #8

  Kaçırılan Türk işçiler yurda döndü #9

  Kaçırılan Türk işçiler yurda döndü #10

  Kaçırılan Türk işçiler yurda döndü #11

  "SAĞLIK DURUMLARI İYİ"

  Akdoğan, havalimanında gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün mutlu bir vesileyle bir araya geldiklerini söyledi.

  Bağdat'ta 2 Eylül'de 18 Türk işçinin kaçırıldığını hatırlatan Akdoğan, bu andan itibaren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun gelişmeleri yakından takip ettiğini vurguladı.

  Yürütülen çalışmalar neticesinde daha önce 2 işçinin serbest bırakıldığını dile getiren Akdoğan, "Şimdi geride kalan 16 işçimize, vatandaşımıza kavuşmuş olduk. Milletimizin gözü aydın. Görüyorsunuz aileleri ile buluştular, kucaklaştılar, gerçekten çok güzel bir an" diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir