Euro
15.3513
-0.50%
Dolar
13.4531
-0.49%
Altın
787.2330
-0.31%
Borsa
2,085.76
0.62%
Bitcoin
572.304
-2.24%
7ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 7 C

  Kadıköy-Kartal metrosunun özellikleri

  Başbakan Erdoğan'ın da katılacağı Kartal-Kadıköy Metro Hattı'nın açılışı bugün saat 15:30'da yapılacak.
  • 17.08.2012 - 11:24
  Kadıköy-Kartal metrosunun özellikleri

  Kadıköy-Kartal metrosunun özellikleri #1

  Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Egemen Bağış, Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş açılışta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a eşlik edecek.

  MESAFE 32 DAKİKA

  Cumhuriyet tarihinin en büyük metro yatırımı olan ayrıca Anadolu yakasınında ilk metrosu olma özelliğini taşıyan Kartal-Kadıköy metrosu Kartal ile Kadıköy arasındaki mesafeyi 32 dakikaya indirerek ulaşımda da büyük kolaylık sağlayacak.

  Anadolu yakasının ilk metrosu olan Kadıköy-Kartal metrosunun hizmete açılmasıyla, bu hat arasındaki ulaşım süresi 32 dakikaya düşecek. 22 kilometrelik Kadıköy-Kartal metrosu 16 istasyondan oluşuyor.

  144 VAGON ALINDI

  Günlük yolcu kapasitesi 700 bin olan 48,572 kilometre ray uzunluğuna sahip hattın maliyeti 1,6 milyar dolar. Hattın Kaynarca'ya kadar uzatılması ile hat uzunluğu 24,5 kilometreye ulaşacak, maliyet 1,9 milyar dolar olacak.

  Şehir içinde açılan dünyanın en hızlı tünel çalışmasıyla metro hattında günde 150 metreyi bulan rekor tünel kazıları yapıldı. Anadolu yakasının ilk metro hattı için 144 vagon alındı.

  VAGONLAR ARASI GEÇİŞ İMKANI

  Hatta kullanılacak tüm araçlar, sürücüsüz kullanım özeliğine sahip. Bu sayede geceleri parklanma, tamir-bakım atölyesine intikal gibi operasyonlar, kontrol merkezindeki bir operatör vasıtasıyla ve sürücüsüz olarak yapılabilecek. Bu durum, hem işletme ekonomisine hem de hareket kabiliyetine fayda sağlayacak.

  Kadıköy-Kartal metro hattında kullanılacak vagonlar arasında birbirine geçiş imkanı sağlayan ara geçiş yolları da bulunuyor. Ayrıca yolcuların 4 vagondan oluşan bir tren içerisinde homojen dağılımı da mümkün olacak.

  KAMERA SİSTEMİYLE İZLENECEK

  Isıtma, soğutma ve havalandırma gibi özelliklere de sahip olan vagonlar, araç içi ve dışı, kapalı devre kamera sistemiyle izlenecek. Vagonlardaki Dinamik Yol Haritası ile yolculara, aracın hangi istasyona doğru gittiği, hangi istasyonları geride bıraktığı ve diğer ulaşım sistemlerine aktarma noktaları hakkında bilgi verilecek.

  Her araçta yolcuları bilgilendirmek ve reklam amaçlı kullanılmak üzere 8 adet yolcu bilgilendirme ekranı (LCD ekran) bulunacak. Metro hattında kullanılacak vagonlarda, yolcu ile makinist arasında aktif iletişimi sağlayacak sistem de bulunuyor. Konforlu bir yolculuk için, titreşim ve ses izolasyonu ile yangın izolatörleri de vagonların diğer özellikleri arasında yer alıyor.


  Görüş Bildir