Dolar
7.0193
1.7452%
Euro
8.3064
1.7243%
Altın
2030.22
0.5348%
Borsa
1085.74
-0.1306%
G. Altın
457.715
2.4117%
Bitcoin
79396.6
1.6394%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  Kadir Topbaş: Metrobüs geçici çözümdür

  Kadir Topbaş, 4.5 milyar dolarlık yatırım ile İstanbul'da trafiği çözebileceklerini açıkladı.
  • 28.01.2013 - 17:16
  Kadir Topbaş: Metrobüs geçici çözümdür

  Kadir Topbaş: Metrobüs geçici çözümdür #1

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'a 2013 yılında 4.5 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını, bu yatırımın yüzde 55'inin trafik sorununu çözmeye harcanacağını açıkladı.

  ASIL ÇÖZÜM METRO YATIRIMIDIR

  İstanbul Genç Girişimciler Derneği'nden (İSGİD) yapılan yazılı açıklamaya göre, bugün düzenlenen "21. Yüzyılın Başkenti İstanbul" konulu toplantıya katılan Topbaş, gündemdeki 3. havalimanı ve kanal İstanbul projeleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. İstanbul'a 3. havalimanının devreye girmesiyle yılda 150 milyon kişinin seyahat edeceği dünyanın en büyük 5. havalimanına sahip olacaklarını anlatan Topbaş, "Şu anda 3. havalimanından metro ile şehir merkezine ulaşım sağlayacak bir projenin çalışmalarını yapıyoruz. Havalimanı ihalesi için yurt içinden ve yurt dışından büyük sermaye gruplarının ilgisi var. Kanal İstanbul projesinde erteleme yok. Bu sene ihalesine çıkmayı planlıyoruz. Proje üzerinde yoğun olarak çalışma yapıyoruz. Yakında gelişmeleri duyuracağız. İstanbul'a bugüne kadar 34 milyar dolar yatırım yaptık. Bu sene de 4.5 milyar dolar yatırım daha yapacağız. Bu yatırımın yüzde 55'i trafik sorununu çözmek için harcanacak. Trafik sorunun çözümünde metrobüs geçici bir çözüm. Asıl çözüm metro yatırımıdır. Bu zamana kadar ihmal edilmiş raylı sistem için 7 milyar dolar daha yatırım yapacağız. 1 km metro hattının maliyeti 100 milyon dolar. 2016 yılında 7 milyon kişi metro hattı ile ulaşım sağlar hale gelecek" diye konuştu.

  KIRMIZI IŞIKTA BEKLEME SONA ERECEK

  Trafik sorununu çözmek için tüm ulaşım araçlarının tek elden yönetileceği idari bir merkez kuracaklarını ifade eden Kadir Topbaş, "Halk otobüsüsü, metrobüs, tramvay, metro, dolmuş, taksi hepsi tek bir idarede yönetilecek bir sistem geliştireceğiz. Akıllı sinyalizasyon projemiz sayesinde kırmızı ışıkta gereksiz yere beklemeler sona erecek. Sinyalizasyon sistemi araç trafiğine göre programlanacak. Bu sayede zaman ve yakıt tasarrufu sağlayarak dünyada bir ilke imza atacağız. Osmanlı'daki sadaka taşı uygulamasını ulaşımda yeniden hayata sokacağız. Artık otobüsler 100 metre ilerden durakta bekleyen engelli vatandaşı algılayacak" dedi.

  ESENYURT'TA ÇÖZÜM BULMAYA ÇALIŞIYORUZ

  Topbaş, İstanbul'un plansız bir süreçten geçerek bugünlere geldiğini, daha önce büyükşehire bağlı olmayan Esenyurt, Silivri ve Çatalca gibi ilçelerde imar planlarının belediyelerde yapıldığını,kafasına göre yapılan planların da olduğunu söyledi. Bu ilçelerin büyükşehire bağlanmasıyla birlikte vatandaşın da hatalı planlarla yaptığı ev nedeni ile mağdur olduğunu ifade eden Topbaş, "Hatalı planlara göre binalara izin vermememiz gerek fakat oradan bina alan vatandaşın ne günahı suçu var. Onu da mağdur etmememiz lazım. İmar hakkı transferiyle bu soruna çözüm bulmaya çalışıyoruz. Delinin biri kuyuya bir taş atmış şu an komisyon da belediye de bu sorunu çözmek için seferber olmuş. Vatandaşı mağdur etmeden bir çözüm bulmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

  İSTANBUL'UN TAŞI TOPRAĞI ALTIN DEĞİL ELMAS OLDU

  İstanbul'un adeta bir arı kovanı gibi yeniden inşa edildiğini söyleyen İstanbul Genç Girişimciler Derneği (İSGİD) Başkanı İnanç Kabadayı ise İstanbul'un adeta bir arı kovanı gibi yeniden inşa edildiğini söyledi. Kabadayı, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Turizm ve ticaret alanındaki hareketlilik arttıkça artık İstanbul'a 2 havalimanı, 2 köprü yetmez hale geldi. 3. havalimanı, tüp geçit, 3. köprü, Metro çalışmaları, Metrobüs, Hızlı tren, Kanal İstanbul, İstanbul'a komşu yeni şehir projeleri, Kentsel dönüşüm gibi çalışmalar İstanbul'u yerel ve global sermaye için cazibe merkezi haline getiriyor. İstanbul için planlanan finans merkezi projesine çok uzak olmadığımızı belirtmek istiyorum. Şu anda bile Ortadoğu'nun en büyük finans ve ticaret merkezleri arasına giren İstanbul, yapımı planlanan ulaşım ve alt yapı projeleriyle dünyanın sayılı finans merkezleri arasına girmeyi başaracaktır. İstanbul'u cazibe merkezi haline getirme anlamında atılan adımlar ve milyar dolarlara ulaşan yatırımlar sayesinde artık İstanbul'un taşı toprağı altın değil elmas olacak. Bu hızlı dönüşüm ve gelişim ortamı özellikle biz genç iş adamlarını da heyecanlandırmakta ve geleceğe daha umutla bakmamızı sağlamaktadır."

  Görüş Bildir