Kadir Topbaş'ın sepet hikayesi

Kadir Topbaş'ın sepet hikayesi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Rize'nin Pazar ilçesinde, büyükşehir belediyesi tarafından yaptırılan Pazar Belediye Meydan Parkı'nda İstanbul'a yolculuğunu anlattı. Pazar ilçesinin kendi hayatında önemli bir yeri olduğuna dikkat çeken Topbaş, ilk defa 3 aylıkken memleketi Artvin'in Yusufeli ilçesinden beşikle dağları aşıp gemiyle İstanbul'a götürüldüğünü söyledi.

Pazar'a Rize Valisi Nurullah Çakır, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak, Rize Milletvekilleri Hasan Karal ve Nusret Bayraktar ile birlikte gelen Başkan Kadir Topbaş'ı burada ilçe Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney ve Belediye Başkanı Ahmet Basa ile çok sayıda Pazarlı karşıladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Pazar belediye Meydan Parkı'nda toplanan ve ‘Pazar seninle gurur duyuyor' sloganları atan Pazarlı vatandaşlara hitap eden Topbaş, “Pazar'ın benim üzerimde çok farklı bir anlamı var. Ailemin de öyle. Çünkü benim köyüm hemen bu dağların arkasında. Rahmetli annemin anlattığına göre, 3 aylıkken, beşikle bu dağdan aşırılmak suretiyle, Pazar limanındaki gemiyle İstanbul'a gittiğimizden bahseder.

5 YAŞINDA BİR SEPETİN İÇİNDE GELDİM

Yine hatırlıyorum. 5 yaşlarındaydım, bir sonbahar mevsiminde ulaşımımızın ancak bu dağlardan olduğu dönemde de bu dağlardan aşıp aşağıya gelirken beni bir sepetin içinde koyduklarını, o sepetin aralıklarından etrafı gözlediğimi hayal meyal hatırlıyorum. Benim köyümden, bu dağları aşarak, tehlike yaşayarak, yıllarca önce İstanbul 'a buradan gidiliyordu. Rahmetli babam ilk İstanbul seyahatini 1928'de buradan yapmış. Ondan sonra diğer yollar yapılana kadar zaman zaman bizim yolumuz, güzergahımız hep burası olmuş diye biliyoruz. Bu bakımdan Pazar farklı bir yer benim hayatımda, hatıratımda, ailemde.” ifadelerini kullandı. Meydan parkında bir süre dinlenen ve ikram edilen yöresel tatlıları tadan Başkan Topbaş, daha sonra memleketi Artvin'e doğru yola çıktı.