Euro
9.9914
0.12%
Dolar
8.4031
-0.02%
Altın
490.36
0.27%
Borsa
1.409
0%
Bitcoin
320.958
-1.55%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Karadayı kafama sıkarım dememiş

  Karadayı Fikret Bila'ya yaptığı açıklamada 28 Şubat soruşturması ile ilgili 'çağırırlarsa gider ifademi veririm' dedi.
  • 30.05.2012 - 11:00
  Karadayı kafama sıkarım dememiş

  Karadayı kafama sıkarım dememiş #1

  Habertürk gazetesi genel yayın yönetmeni Fatih Altaylı 28 Şubat soruşturması kapsamında gerçekleşen 5. dalgayı değerlendirdiği yazısında dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı'nın yakınlarına 'Eğer bir sabah evimizi polis basarsa beylik tabancamla kafama sıkarım' dediğini iddia etmişti. İsmail Hakkı Karadayı bu yazı sonrası Miliyet yazarı Fikret Bila'yı arayarak böyle bir ifadesi olmadığını açıkladı.

  İşte Fikret Bila'nın kaleminden Karadayı'nın o açıklaması:

  Dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, dün telefonla arayarak, "Ben hiçbir zaman hiçbir kimseye böyle bir ifadede bulunmadım" dedi.
  Karadayı, bu tür ifadeler kullanacak bir zihniyete sahip olmadığını belirterek, şöyle konuştu:
  "Haberi okuyunca şaşırdım, çok üzüldüm. Beni tanıyanlar böyle bir ifade kullanmayacağımı, bu zihniyette biri olmadığımı bilirler. Böyle bir şey söylediğimi aktaran kimmiş, hangi aileymiş söylesinler."

  "GİDER İFADEMİ VERİRİM"

  Karadayı, basında yer alan "neden ifadeye çağrılmıyor" sorularına ilişkin olarak da şu değerlendirmeyi yaptı:
  "Ben 50 yıldan fazla Türk Silahlı Kuvvetleri'nde şerefle hizmet yaptım. Hayatım boyunca yasal olmayan hiçbir şey yapmadım. Yasal olmayan hiçbir şeye imza atmadım. Alnım açık yüzüm pak. Böyle bir şey mümkün değil. Sonuçta çağırırlarsa gider ifademi veririm. Ben her zaman anayasa, yasalar, hukuk içinde hizmet etmiş biriyim."

  DEMİREL'İN SÖZLERİ

  Karadayı, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in 5 Mart 2009 tarihli Milliyet'te yer alan değerlendirmelerine atıfta bulundu.
  Karadayı'nın atıfta bulunduğu o günkü mülakatımızda Demirel, "Dönemin Genelkurmay Başkanı Sayın Karadayı, anayasaya uygun olarak sıkıntısını gelip Cumhurbaşkanı'na aktarmıştır. Ayrıca Milli Güvenlik Kurulu'nda da aynı bilgileri sunmuştur. Anayasa zaten böyle yapılmasını emreder" demişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir