Karayılan'dan Öcalan'a cevap

Karayılan'dan Öcalan'a cevap

Abdullah Öcalan 'ın "Devletin muhatabı Kandil ve diğerleri değil, benim. Devlet diyor ya, PKK on başlı yapıdır, diye. Ben tüm sorumluluğu üstüme alıyorum. Tek muhatap benim. Ben kefilim" sözlerine, terör örgütü PKK'nın elebaşlarından Murat Karayılan 'dan yanıt geldi: "Bu sorunu bileşenleri çözer. Ne PKK'sız ne İmralı 'sız, ne de BDP 'siz çözemezsiniz.”

ÖCALAN NE DEMİŞTİ?

Karayılan, son dönemdeki görüşme tartışmalarını, Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın "BDP'yle görüşmem" açıklamasını PKK'ya yakınlığıyla bilinen haber sitesine değerlendirdi.

İKİ ŞEYİN DEĞİŞMESİ LAZIM

Karayılan'ın açıklamaları özetle şöyle: "Oslo sürecine stratejik yaklaştık. Kesinlikle silahları tümüyle devre dışı kılmaya dönük çok ciddi bir karar sahibiydik. Süreci AKP sonlandırdı. Görüşmeler eskisi gibi yürütülemez. Şunu söylüyoruz: Kürt sorununda silahla değil siyasetle çözüm kararı alınmışsa o zaman bunun yolu bellidir. Bunun yolu diyalogdur. Biz PKK olarak diyaloğa açığız. Tüm bileşenler tek muhatap güç olarak Öcalan'ı görüyor. Ancak eskisi gibi paralel iki görüşme olmaz. Eskiden şöyleydi: Bir İmralı görüşmesi oluyordu, aynı heyet gelip bir de Oslo'da görüşme yapıyordu. O mektup meselesi de oradan çıktı. Öcalan, o görüşmenin sonuçlarını bir mektuba yazar, o heyet gelir mektubu bizim heyete verir. Yani Oslo, İmralı görüşmelerinin bir devamı olarak yürütülüyordu. Şimdi bu biçimde görüşmelerin başarıya gitmeyeceği anlaşıldı. Yani iki şeyin değişmesi lazım: Bir, devletin bir çözüm projesi olması gerekiyor. İki, aynı sistemle olmaz! Eğer görüşme yoluyla başarı sağlanmak isteniyorsa Öcalan'ın koşullarının değişmesi gerekiyor. Öcalan'ın sağlık-güvenlik-özgür hareket etme koşullarının yaratılması lazım. Eğer gerçekten Türkiye devleti Kürt sorununu kalıcı bir biçimde çözmek istiyorsa yolu budur.

"BDP DİYE BİR ŞEY KALMADI"

Karayılan, BDP üyelerinin çoğunun cezaevinde olduğunu belirterek konuşmasına şöyle devam etti: “Meclis açılıyor, bir AKP'li parlamenter BDP'ye yükleniyor. BDP diye bir şey kalmadı ki! Geriye parlamenterler kalmış sadece. Kaldı ki 7 parlamenter de içeride. Şimdi dışarıdaki parlamenterlerin de dokunulmazlıklarını kaldırıp içeri atmanın yolunu arıyorlar. Tutuklayamadığınız bir parlamenterler kalmıştı şimdi onları da tutuklayacaksınız. Başka ne kaldı. İkide bir, BDP neyi yapmış neyi yapmamış diyorlar. Bir kere BDP silahlı güç değil, yasal bir parti. Kürt tarafının bir bileşeni, siyasal bir bileşenidir. BDP, PKK'ya öneriler yapabilir, görüş sunabilir. Şimdi siz diyorsunuz ki ille de diğer Kürt bileşeni olan silahlı güçlere karşı açıklama yapsın. Silahların bırakılması konusunda kendisini muhatap yapsın! Daha önce ‘BDP ile görüşürüz, PKK ile görüşmeyiz' diyorlardı. Şimdi tam tersini söylüyorlar.”

"NE İMRALI, NE PKK, NE BDP OLMADAN SORUNU ÇÖZEMEZSİNİZ"

BDP olmadan sorunun çözülemeyeceğini belirten Karayılan, şöyle devam etti: “Bu sorunu ancak bütün bileşenleri çözer. Siz ne PKK 'sız çözebilirsiniz, ne İmralısız, ne de BDP' siz çözebilirsiniz. Çünkü bunlar bu sorunun bileşenleridir. Ama herkesin yer aldığı bir kulvar var, herkesin bir misyonu var. Kürtlerin yasal siyaseti de var, silahlı mücadelesi de var. BDP için ‘iradesi yok, karar veremiyor, Kandil'e bağlı' diyorlar. Bana göre mevcut durumda Türkiye'nin en demokratik partisi BDP'dir.”