Dolar
6.8612
0.0014%
Euro
7.7611
0.1535%
Altın
1798.58
-0.2689%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.959
-0.248%
Bitcoin
63644.24
-0.0606%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C
  Kartal'da çöken binanın çevresindeki yapılar da riskli

  Kartal'da çöken binanın çevresindeki yapılar da riskli

  Bakan Murat Kurum, Kartal'da yaşayan vatandaşların 181'i arayarak ücretsiz bina etüdünden yararlanabileceğini söyledi.
  • Haber Merkezi
  • 10.02.2019 - 16:07
  Kartal'da çöken binanın çevresindeki yapılar da riskli

  Kartal'da çöken binanın ardından çevrede bakanlık yetkilileri ile AFAD'ın yürüttüğü çalışmalar, yeni bir tehlike durumunu daha gözler önüne serdi.

  Özellikle, enkaz alanının çevresinde bulun an 10 binanın kayma riski nedeniyle boşaltılmasından sonra, binalardan alınan numuneler yapıların sağlığına ilişkin büyük bir korkuya neden oldu.

  Kartal'da çöken binanın çevresindeki yapılar da riskli ViDEO

  DENİZ KUMU KULLANILMIŞ

  Boşaltılan binaların birinden numune alan ekipler, malzemelerde deniz kabuklarına rastladı.

  Kartal'da çöken binanın çevresindeki yapılar da riskli #1

  FOTOĞRAF: Sokaktaki diğer binalarda da deniz kumu kullanıldığı tespit edildi.

  Ekipler numuneleri incelenmek üzere gönderirken, binanın betonunda deniz kabuklarına rastlandı. Deniz kumu kullanılan yapılar, özellikle deprem ve sarsıntılara dayanıksız oluşuyla bilinirken, özellikle kaçak olan yapılarda maliyeti düşürmek adına kullanılıyor.

  Binalarda deniz kumu kullanıldığı ihtimalinin yüksek olduğu belirtilirken, enkazda ve çevresindeki kriz yönetim çalışmaları devam ediyor.

  BAKAN MURAT KURUM'DAN AÇIKLAMA

  Konuya ilişkin enkaz alanında açıklama yapan Bakan Kurum çevredeki yapıların da risk taşıdığını ve bu yüzden yıkımına ilişkin operasyonun da başlatılacağını açıkladı.

  Kartal'da çöken binanın çevresindeki yapılar da riskli #2

  8 BİNA RİSKLİ

  Bakan Kurum "Yıkılan binanın etrafındaki 10 apartmanımızda risk analizi yaptık. Bu analiz çerçevesinde 8 bina riskli. Bu 8 binanın hak sahipleri ile az önce görüştük. Bu binaları da süreç içerisinde yıkacağımızı ve alanının tamamında bir kentsel dönüşüm projesi yapacağımızı kendilerine ilettik. Bu süreçte Bakanlık olarak hem kira desteği hem de yapımla alakalı Bakanlığımıza bağlı TOKİ eliyle süreci yürüteceğiz." dedi.

  Kartal'da çöken binanın çevresindeki yapılar da riskli #3

  Bakan Kurum ayrıca yürütülecek çalışmalar ile dayanıksız binalara tespit gerçekleştirilerek güçlendirme ve yeniden yapım sürecinin başlatılacağını söyledi.

  ALO 181 İLE ÜCRETSİZ BİNA ETÜDÜ

  Kurum "Riskli bina tespiti yaptığımız her binayı, yıkılması gerekiyorsa yıkacağız, güçlendirilmesi gerekiyorsa güçlendirilmesi noktasında uyarılarda bulunacağız." ifadelerini kullandı.

  Bakan Kurum, Kartal'da yaşayan vatandaşların Alo 181 hattını arayarak şüpheli binalar için ücretsiz bina etüdü yaptırabileceğini söyledi.

  Görüş Bildir