Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
364.019
-0.66%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  Katillerin profil analizini yaptı

  Dünyada cinayet işleyenlerin profil analizini yapan uzman, “Cinayet işleyenlerin yüzde 50’sinin çocukluk yaşamlarında psikolojik şiddete maruz kaldıkları ortaya çıkıyor.” dedi.
  • DHA
  • 25.02.2020 - 13:25
  Katillerin profil analizini yaptı

  Psikiyatrist Dr. Onur Okan Demirci, katillerin profil analizini yaptı.

  Gelişen yapay zeka sistemleri ile birlikte günümüzde cinayet işlemesi muhtemelen olan kişilerin kişilik ve karakter yapılarının yorumlanabileceğini ve olası eylemlerinin tahmin edilebileceğini belirten Demirci, “Cinayet işleyenlerin çocukluk yaşamlarında yüzde 50’sinin psikolojik, yüzde 36’sının fiziksel, yüzde 26’sının cinsel istismara maruz kaldıkları ortaya çıkıyor." dedi.

  "GÖREV VE ZEVK ODAKLI"

  Katilleri sınıflandıran Demirci, "Katilleri, hayalperest, görev odaklı, hedonisttik (zevk odaklı), güç odaklı, heyecan odaklı, kar amaçlı odaklı, aile cinayetleri odaklı, mekân odaklı olarak sınıflandırabiliriz.” diye konuştu.

  Psikiyatrist Dr. Onur Okan Demirci, “Katillerin çocukluk çağında istismar türlerinden en az birine maruz kaldığını söyleyebiliriz.” dedi.

  Katillerin profil analizini yaptı #1

  “ÇOCUKLUK ÇAĞINDA İSTİSMARA MARUZ KALMIŞLAR”

  İstismarın, kişinin çocukluk yaşamından bugüne kadar olan yaşam öyküsünde bir yerlerde fiziksel, cinsel ve/veya psikolojik kötüye kullanıma maruz kalması olarak tanımlanabileceğini dile getiren Demirci, "Çocukluk dönemi istismarları kişinin düşünce yapısında bazı anormalliklere neden oluyor. Bu kişilerin muhakeme ve yargılama sistemleri sağlıklı çalışmadığından, hatalı değerlendirmeler sonucunda kontrolsüz bir saldırgan yapıya sahip oluyorlar. Cinsel doyum için öldüren (tecavüz vs.) katillerin yapıları analiz edildiğinde bu kişilerin çocukluk yaşamında ihmal tarzı istismar hariç diğer tip istismarlara yüksek oranda maruz kaldıkları görülüyor." şeklinde konuştu.

  FİZİKSEL İSTİSMARIN SONUCU AŞIRI ŞİDDET

  Fiziksel istismara maruz kalan katillerin cinayetlerini aşırı düzeyde şiddetli işlediklerini aktaran Demirci, "Cinayet eyleminden önce kişilerin davranış örüntülerini saptamak amacıyla kullanılan yöntem sayesinde katillerin tipolojileri şiddetli arzu (şehvet), güç, öfke, maddi kazanç odaklı olarak 4 sınıfa ayrılıyor. Çocukluk yaşamında cinsel istismara maruz kalan katiller cinsel tipolojilere uyan cinayetler işlemekte iken, fiziksel istismara maruz kalmış katiller cinayetlerini aşırı düzeyde şiddet içerecek şekilde gerçekleştiriyor.” ifadelerini kullandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir