Euro
10.1404
0.81%
Dolar
8.6361
1.29%
Altın
486.96
1.34%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
410.591
1.14%
25ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 25 C

  Kemal Burkay HDP'yi eleştirdi

  Kürt siyasetçi Kemal Burkay, saldırılarını tırmandırarak çözüm sürecine darbe vuran PKK ve siyasi uzantısı HDP'yi eleştirdi.
  • Ajanslar
  • 15.09.2015 - 09:19
  Kemal Burkay HDP'yi eleştirdi

  kemal burkay

  Kemal Burkay HDP'nin hedeflediği demokratik özerkliğin içinin boş olduğunu söyledi. Burkay bu sözlerinin ardından PKK yandaşlarınca sosyal medyada linç edildi. Bu linç kampanyası o kadar ileri gitti ki Burkay'ın Kürt değil Türk olduğunu söyleyenler bile oldu.

  PKK'nın ne istediğini Kürtlerin de anlayamadıını ifade eden Burkay, "PKK'nın ne istediğini ne için savaştığını anlamak çok zor. Biz Kürtler anlayamadık. Siz Türkler anlayabildiniz mi? Bilmiyorum. Ama en başta biz Kürtler anlayamadık. Bu arkadaşlar niçin savaşıyor biz anlayamadık çünkü bir şey istemiyorlar. Bu arkadaşlar galiba Kürtleri yönetmek istiyorlar ellerinde sopayla" diye konuştu.

  "KÜRT HALKI HDP'NİN TALEBİNİ DOĞRU BULMUYOR"

  "Kürt halkı, muhalifleri, PKK’nin hatta HDP’nin demokratik özerklik talebini birçok şeyi doğru bulmuyor. Politik olarak eleştiriyor. O istedikleri şeyler için silahlara gerek yok. Bu mücadeleyi barışçıl siyasi yöntemlerle yürütebilirler ve bizden çok daha fazla bunun olanaklarına sahipler. Bakın 100 belediye HDP’nin elinde. Parlamentoya 80 milletvekili soktu. Tabanı var. Medyası var. Böyle bir hareketin siyasi mücadele yapması gerekir. Bunun için dağdaki silahlı adamlara ihtiyacı yok. Ölmeye ve öldürmeye ihtiyacı yok. Devlet yanlış yapabilir, hükümet yanlış yapabilir ama biz Kürtler olarak PKK’nin yanlış yapmaya hakkı olduğunu kabul etmiyoruz. Devlet yanlış yaptı diye biz de yanlış yaparız deme lüksüne hakkına sahip değiliz. Doğru politikalar izlememiz lazım.

  "PKK'NIN NE İSTEDİĞİNİ ANLAYAMADIK"

  PKK'nın ne istediğini ne için savaştığını anlamak çok zor. Biz Kürtler anlayamadık. Siz Türkler anlayabildiniz mi? Bilmiyorum. Ama en başta biz Kürtler anlayamadık. Bu arkadaşlar niçin savaşıyor biz anlayamadık çünkü bir şey istemiyorlar. Bu arkadaşlar galiba Kürtleri yönetmek istiyorlar ellerinde sopayla. Yani bu Kürtlerin idaresini bize bırakın diyorlar. Onun bile otonomiye benzer bir şeyi olur. Ne federatif bir sistem öneriyorlar ne de otonom. Bunu isteyebilirler de. Ama niye silahla istiyorlar.''

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir