Kerkük krizi büyüyor

Kerkük krizi büyüyor

Irak, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Bağdat'ı bilgilendirmeden Kerkük'e gerçekleştirdiği ziyaret sonrası Türkiye ile ilişkileri gözden geçirme kararı aldı.

Irak hükümet sözcüsü Ali Debbağ, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Bağdat'ı bilgilendirmeden Irak'ın kuzeyindeki Kerkük kentini ziyareti sonrası Türkiye ile ilişkileri gözden geçirme kararı aldıklarını söyledi.

İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİNİ GÖZDEN GEÇİRECEKLER

Irak hükümet sözcüsü Debbağ yaptığı yazılı açıklamada, Irak hükümetinin Türkiye ile ikili ilişkilerdeki son durumu incelediğini ve bir sonraki kabine toplantısında, iki ülke ilişkilerini gözden geçirmeyi kararlaştırdığını belirtti.

KOMİTE KURULACAK

Açıklamaya göre, Irak hükümeti ayrıca Başbakan yardımcısı Hüseyin Şehristani başkanlığında bir komite kuracak ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun Kerkük'e ziyaretinin hangi koşullarda gerçekleştiğini araştıracak. Komite, daha sonra bu konuda hükümete önerilerde bulunacak.

75 YIL SONRA SÜRPRİZ ZİYARET

Geçtiğimiz hafta Kuzek Irak 'ta Kürt lider Mesud Barzani ile Erbil'de görüşen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu sürpriz bir kararla Kerkük kentine gitmişti.

Kentteki Türkmenlerle buluşan Davutoğlu, 75 yıl sona Kerkük'e giden ilk Türk Dışişleri Bakanı olmuştu. Davutoğlu'nun Kerkük ziyareti Irak merkezi hükümetinin tepkisini çekmişti.