Petrol
114.08
-0.29%
Euro
17.5624
0.02%
Dolar
16.3623
0.08%
Altın
974.07
0.15%
Borsa
2451
0.00%
Bitcoin
485.431
-0.58%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C
  Kerry ile Erdoğan arasında yapılan görüşmede 3 anlaşma

  Kerry ile Erdoğan arasında yapılan görüşmede 3 anlaşma

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı IŞİD görüşmesinde 3 mutabakat çıktı.
  • 13.09.2014 - 08:52

  kerryy

  ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel’den 4 gün sonra ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de Ankara’ya geldi. Kerry’nin Ankara’daki önemli duraklarının başında Çankaya Köşkü vardı.

  IŞİD GÖRÜŞMESİNDE 3 MUTABAKAT

  Kerry, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile IŞİD terörünün nasıl bitirileceği ve Türkiye'nin çekirdek koalisyona nasıl destek vereceğiyle ilgili 2.5 saat süren bir görüşme yaptı. Görüşmeden 3 konuda mutabakat çıktı.

  ERDOĞAN'DAN KERRY'E: HOŞGELDİN

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kerry’yi saat 15.00’te Çankaya Köşkü’nde karşıladı. 2.5 saatlik görüşmeye; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın katıldı. Erdoğan, Kerry’yi İngilizce “Welcome” (Hoş geldin) diyerek karşıladı.

  "SAYIN CUMHURBAŞKANIM"

  Kerry, “Sizi görmek ne güzel” karşılığını verdi. ABD’nin maslahatgüzar olak görevlendirdiği Ross Wilson da Erdoğan’a Türkçe, “Sayın Cumhurbaşkanı, nasılsınız?” diye hitap etti. Erdoğan, ABD’li heyete “Sizleri burada ağırlamaktan duyduğum memnuniyeti özellikle ifade etmek isterim” dedi. Görüşmede Bakan Çavuşoğlu’nun önündeki kırmızı dosya dikkat çekti. Kerry, daha sonra Başbakanlık merkez binasında Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi. Görüşme 15 dakika sürdü.

  Kerry ile Erdoğan arasında yapılan görüşmede 3 anlaşma #2

  TÜRKİYE ASKERİ OPERASYONDA YOK

  Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre görüşmede; Türkiye ve ABD’nin bölgedeki tüm terör örgütlerine karşı bugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki süreçte de ortak mücadele edecekleri vurgulandı. Türkiye ve ABD’nin bu çerçevede istihbarat paylaşımına, Suriye muhalefetine lojistik destek ve insani yardıma devam etmeleri konularının da bir kez daha teyit edildiği belirtildi.

  TÜRKİYE'NİN PKK ÇEKİNCESİ

  Aynı görüşmede, Türkiye'nin IŞİD'e karşı olası bir kara operasyonunda yer almayacağı belirtildi. Türkiye’nin çekincesi olarak, IŞİD’le mücadelede bazı gruplara verilecek silah desteğinin Türkiye’ye karşı tehdit oluşturmaması gerektiği üzerinde duruldu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir