Petrol
111.22
0.48%
Euro
17.4553
0.92%
Dolar
16.3152
1.49%
Altın
972.17
0.61%
Borsa
2418
0.00%
Bitcoin
489.744
2.89%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C
  CHP ve MHP'den Davutoğlu'na cevap geldi

  CHP ve MHP'den Davutoğlu'na cevap geldi

  CHP lideri Davutoğlu'nun "Dokunulmazlıkları kaldıralım" çağrısına 83. maddeyi işaret ederek cevap verdi.
  • 18.03.2016 - 14:58

  CHP ve MHP den Davutoğlu na cevap geldi #1

  Başbakan Ahmet Davutoğlu dün bir açıklama yapmış ve muhalefete çağrıda bulunarak "Gelin dokunulmazlıkların hepsini kaldıralım" demişti.

  CHP: 83. MADDEYİ DEĞİŞTİRELİM

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Davutoğlu'nun bu önerisine 83. maddeyi işaret ederek cevap verdi. Kılıçdaroğlu, "Madem anayasa değişikliği yapacağız, gelin 83. maddeyi değiştirelim, kürsü dokunulmazlığı hariç dokunulmazlıkların tamamını kaldıralım" teklifinde bulundu.

  MHP: KALICI OLARAK SINIRLANDIRILSIN

  MHP ile AK Parti arasındaki görüşme 15.00'te yaptı. MHP adına açıklamayı Oktay Vural yaptı. Açıklamasında, ''Türkiye terörle mücadele ederken, siyasi olarak da bu mücadelede yargıya destek olmak amacıyla terörle ilgili olan fezlekelerle ilgili milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına yönelik bir irade beyanını parlamentoda yapalım. Buna paralel olarak da dokunulmazlığın kalıcı olarak sınırlandırılmasına yönelik bir anayasa değişikliğini de parlamentodan geçirelim'' dedik.

  Kılıçdarğlu'ndan Davutoğlu'na dokunulmazlık cevabı VİDEO

  CHP ve MHP den Davutoğlu na cevap geldi #2

  ANAYASA'NIN 83. MADDESİ

  "Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, Meclis çalışmalarındaki oy ve sözlerinden, Mecliste ileri sürdükleri düşüncelerden, o oturumdaki Başkanlık Divanının teklifi üzerine Meclisce başka bir karar alınmadıkça bunları Meclis dışında tekrarlamak ve açığa vurmaktan sorumlu tutulamazlar. Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclisin kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz. Ağır cezayı gerektiren suçüstü hali ve seçimden önce soruşturmasına başlanılmış olmak kaydıyla Anayasanın 14 üncü maddesindeki durumlar bu hükmün dışındadır. Ancak, bu halde yetkili makam, durumu hemen ve doğrudan doğruya Türkiye Büyük Millet Meclisine bildirmek zorundadır. Türkiye Büyük Millet Meclisi üyesi hakkında, seçiminden önce veya sonra verilmiş bir ceza hükmünün yerine getirilmesi, üyelik sıfatının sona ermesine bırakılır; üyelik süresince zamanaşımı işlemez. Tekrar seçilen milletvekili hakkında soruşturma ve kovuşturma, Meclisin yeniden dokunulmazlığını kaldırmasına bağlıdır. Türkiye Büyük Millet Meclisindeki siyasî parti gruplarınca, yasama dokunulmazlığı ile ilgili görüşme yapılamaz ve karar alınamaz."

  CHP ve MHP den Davutoğlu na cevap geldi #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir