Kılıçdaroğlu BDP-PKK buluşması için konuştu

Kılıçdaroğlu BDP-PKK buluşması için konuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, BDP'li milletvekillerinin, Şemdinli-Derecik bölgesinde silahlı teröristlerle buluşmasıyla ilgili ''Oslo'da mı, Suriye'de mi, Amerika'da mı, Avustralya'da mı oldu? Hayır, Türkiye'de oldu. Orada medya, PKK'lılar, BDP'liler, gazeteciler, halk, halkın bir bölümü vardı. Devlet neredeydi acaba? Sayın Başbakan bunu kendisine soruyor mu? Devlet neredeydi, hükümet neredeydi?'' dedi.

Kılıçdaroğlu, Sultangazi'de düzenlenen bayramlaşma töreni sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. BDP'li milletvekillerinin, Şemdinli-Derecik bölgesinde silahlı teröristlerle buluşmasıyla ilgili soru üzerine Kılıçdaroğlu, kaçırılan milletvekilinin CHP'li olmasına rağmen, suçlanan tarafın CHP olduğunu belirterek, ''Bunun akılla mantıkla bağdaşır bir yönü var mı? Hayır'' dedi.

HİÇBİR ZAMAN ŞEHİDİMİZE KELLE DEMEDİK

Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: ''BDP'li milletvekilleri ile PKK'nın buluşması, Oslo'da mı, Suriye'de mi, Amerika'da mı, Avustralya'da mı oldu? Hayır, Türkiye'de oldu. Orada medya, PKK'lılar, BDP'liler, gazeteciler, halk, halkın bir bölümü vardı. Devlet neredeydi acaba? Sayın Başbakan bunu kendisine soruyor mu? Devlet neredeydi, hükümet neredeydi? Önce sorulması gereken soru şu, sayın Başbakan siz hangi ülkenin başbakanısınız? Bu ülkede terör örgütü mensuplarıyla onlara şu veya bu şekilde destek veren bir grup bir araya geliyor kucaklaşıyorlar, Habur görüntüleri çıkıyor ortaya. Suçlu CHP...Bu kadar kısır, bu kadar sığ düşünen bir yönetim anlayışı, siyasal anlayış olabilir mi? Sayın Başbakan soruyorum, siz hangi ülkenin başbakanısınız? Bu görüntüler başka bir ülkede mi, Türkiye'de mi oldu? Türkiye'de olduysa bunun sorumlusu ne zamandan beri CHP? CHP iktidarda mı? Sayın başbakana şunu da hatırlatmak isterim, şehide kelle diyen kimdi? CHP'liler mi? Şehide kelle diyen bu başbakan değil miydi? Ayrıca şunu da söylemek istiyorum, 'Birkaç Mehmet öldü diye meclisi mi toplayacağız?' diyen kimdi? AKP'nin sıradan bir milletvekili mi, AKP'nin sözcüsü ve yönetiminde görev alan biri mi? Biz hiçbir zaman şehitlerimize kelle demedik. 'Onlar bizim onurumuzdur' dedik. Başımızın üzerinde taşıdık. Biz hiçbir zaman 'Birkaç Mehmet öldü diye parlamento toplanır mı?' demedik. Parlamentoyu adam gibi topladık. Kaçan kimdi? AKP ve sayın Başbakan. Suçlanan kim CHP. Milletimin vicdanına havale ediyorum.''

SAYIN BAŞBAKAN HUZURSUZLUK İSTİYOR

Kılıçdaroğlu, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in Hakkari ziyaretinde yoğun güvenlik önlemlerinin alındığının hatırlatılması üzerine şunları kaydetti: ''Sayın Başbakanın, bir İçişleri Bakanının polis tarafından kaçırılma noktasına gelmesini oturup düşünmesi lazım. CHP'yi suçlayacağına, ülkeyi nasıl yönettiğini, ülkenin geldiği noktayı görmesi lazım. Ben, bu ülkede huzur istiyorum, sayın Başbakan huzursuzluk istiyor. Ben bu ülkede barış istiyorum, sayın Başbakan kavga istiyor. Aramızdaki fark bu.''

Halkın ortasında olduğunu ve Türkiye'nin her yerinde aynı şekilde yer alabildiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, başbakanın ve bakanların barıştan yana olmadıkları ve kavgadan nemalandıkları için bunu yapamadığını savundu.

HALKIMI SEVİYORUM, HALK İÇİN MÜCADELE EDİYORUM

Kemal Kılıçdaroğlu, bayramlaşma öncesi vatandaşlara hitap ederek, Sultangazi'de olmaktan onur duyduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, ''Bayramın birinci gününde, barışın, huzurun, Türkiye'nin bütün coğrafyasına egemen olmasını istiyorum. Bu güzel günde, barışı, huzuru her yerde seslendirmeliyiz. İnsanlarımızın aşı olmalı, işi olmalı. İnsanlarımız huzur içinde çalışmalı'' diye konuştu.

SÖYLEDİĞİM HER CÜMLENİN ARKASINDAYIM

Gittiği her yerde, her ortamda, ülkenin huzura, barışa ihtiyacı olduğunu, işsizliğin bitmesi ve ülkede yönetim boşluğu olmaması gerektiğini söylediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Bu ülkede, hep beraber barış içinde yaşayabiliriz, böyle bir iradeyi ortaya koyabiliriz dedim. Söylediğim her cümlenin arkasındayım. Çünkü halkımı seviyorum, halk için mücadele ediyorum'' dedi.

Vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşan Kılıçdaroğlu'nun konuşması sırasında, ''Başbakan Kemal'', ''Halkçı Kemal'' sloganları atıldı. Kılıçdaroğlu, daha sonra vatandaşlarla bayramlaştı. Bayramlaşma törenine, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ile CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil de katıldı.