Kılıçdaroğlu: Bu istihbaratla teröre karşı zayıfız

Kılıçdaroğlu: Bu istihbaratla teröre karşı zayıfız

Bir dizi gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Malatya'ya gitmek üzere Elazığ Havalimanı'na inen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, istihbarat konusunda Türkiye'de ciddi eksikler olduğunu belirterek, "Bir ülke, istihbaratı başka bir ülkeden gelecek bilgilere dayandırıyorsa başarılı olma şansı zayıftır” dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Elazığ Havalimanı'nda partili arkadaşları tarafından karşılandı. Elazığ'da bulunmaktan, havasını teneffüs etmekten son derece mutlu olduğunu belirten Kılıçdaroğlu , lise yıllarının Elazığ'da geçtiğini söyledi. Elazığ ve Elazığ insanını çok iyi bildiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, onlara hayran olduğunu ve Elazığ'ın yiğitlerin harman olduğu bir yer olduğunu söyledi.

İSTİHBARATTA CİDDİ EKSİKLİKLER VAR

Bir gazetecinin Gaziantep'teki olayları hatırlatması üzerine Kılıçdaroğlu, "İstihbarat konusunda ciddi eksiklerin olduğunu Türkiye'de herkes kabul eder. Özellikle terör konusunda Amerika'nın istihbarat konusunda daha fazla destek vermesi gerektiğini hükümet çevreleri de ısrarla dile getiriyor. Ancak şunu söyliyeyim, bir ülke, istihbaratı başka bir ülkeden gelecek bilgilere dayandırıyorsa başarılı olması şansı zayıftır. Önce Türkiye'nin kendi istihbaratını çok sağlıklı bir şekilde temellendirmesi gerekiyor. Bunu yapmayıp başka bir ülkeden bana istihbarat gelsin ben o istihbarata dayanarak terörü önleyeceğim diye yola çıkıyorsa, bu istihbaratta ciddi zafiyete yol açar. Dolayısıyla terörle mücadelede başarılı sonuçlar elde edemezsiniz” dedi.