Kılıçdaroğlu: TL ile övünüyorsan ekonomi bilmiyorsun

Kılıçdaroğlu: TL ile övünüyorsan ekonomi bilmiyorsun

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Eğer bir ülkede Başbakan çıkıp, 'Başbakan, Türk lirası değerli diye övünüyorsa ekonomi bilmiyor demektir'' dedi.

TL ZONE'Yİ ELEŞTİRDİ

Kılıçdaroğlu'nun hedefinde Başbakan Erdoğan ve Almanya ziyareti sırasında dillendirdiği 'TL zone' fikri vardı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya ziyaretinde TL Zone fikrini ortaya atmıştı. Erdoğan; "Ben biliyorum ki AB üyesi ülkeler içerisinde 'ben Avro'ya karşıyım ben Eurzone'da yer almam' diyen ülkeler var. Başta İngiltere. Ve şu anda halinden de memnun. Hatta bize de tavsiyede bulunuyorlar 'sakın Eurozone'a girmeyin, siz de TL zone yaparsınız' diyorlar. Zaten ben de öyle düşünüyorum diyorum." demişti.

"SICAK PARAYLA OLMAZ"

Hükümetin 'sıcak para' politikasını eleştiren ve 'çıkışın reel ekonomide olduğunu' söyleyen CHP lideri şunları kaydetti:

"Sıcak para politikasıyla bir ekonomi yönetilemez, uzun süre balayı yaşadık. Dolar pompalandı, ucuz döviz geldi sonunda mağdur olan biz olduk. Eğer bir ülkede Başbakan çıkıp, 'Türk lirası çok değerli oldu' diye övünüyorsa, kimse kusura bakmasın o Başbakan ekonomi bilmiyor demektir.''

'BORSA YERİNE NEDEN SANAYİ YATIRIMI YAPSIN'

Kılıçdaroğlu, ''1 Ocak'ta İstanbul Borsası'na 1 milyon dolar yatıran sermayedar ekim ayının sonunda 1 milyon 463 bin dolar alıyor. Yüzde 43 kar dolar bazında. Hiçbir sanayici böyle bir kar alamaz. Niye gelsin reel sektöre, deli mi Öbür tarafta yüzde 43 kar ediyor. CHP olarak bu tabloyu istiyoruz'' diye konuştu.