Kılıçdaroğlu'ndan 29 Ekim yürüyüşü ile ilgili açıklamalar

Kılıçdaroğlu'ndan 29 Ekim yürüyüşü ile ilgili açıklamalar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hiçbir baskı ve zulmün, kendilerini inandığımız cumhuriyet ve demokrasi yolundan döndüremeyeceğini ifade ederek, ''O yola başımızı koyduk ve devam edeceğiz'' dedi.

Kılıçdaroğlu, Menemen Belediyesi'nce yapımı tamamlanan 8 bin metrekarelik Cumhuriyet Meydanı ile 300 araçlık yeraltı otoparkının açılışında yaptığı konuşmada, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin'in, kentini ve ülkesini düşünerek, güzel alanları imara açmak yerine meydan yaparak değerlendirdiğini dile getirdi.

"MEYDANSIZ KENT OLMAZ"

Bir kenti kent yapan öğenin meydanları olduğuna belirten Kılıçdaroğlu, ''Büyük kentlerin meydanı vardır. Meydanlar, halkın enerjisini boşalttığı, bayramlarını kutladığı yerlerdir. Meydansız kent olamaz'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, daha önce ''Hükümet Meydanı'' olarak bilinen meydanın adının belediye meclisince alınan kararla ''Cumhuriyet'' olarak değiştirildiğini söyledi.

Cumhuriyeti sevdiklerini, çünkü insanı sevdiklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Cumhuriyet, Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi bilhassa kimsesizlerin kimsesidir. Cumhuriyetimizi seviyoruz, çünkü cumhuriyetimizi demokrasi ile taçladırmak istiyoruz'' şeklinde konuştu.

"34 YURTTAŞI SEN O İSTİHBARATLA ÖLDÜRDÜN"

Kılıçdaroğlu, cumhuriyetin, demokrasi, özgürlüklük, kadın erkek eşitliği ve insan haklarıyla birlikte bir anlam ifade ettiğini, kendilerinin de bunun için çabaladıklarını söyledi.

Cumhuriyetin, özgürlüklerin ve insan haklarının yasaklanamayacağını belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''29 Ekim'de yasak getirdiler. Ulus Meydanı; hemen yanında cumhuriyetin ilan edildiği ilk TBMM var. 'Efendim, o meydanda toplanmayacaksınız.' Niçin, istihbarat almışlar. Senin istihbaratını çok iyi biliyoruz, kime güvendiğini de çok iyi biliyoruz. 34 yurttaşı sen o istihbaratla gidip öldürdün. Şimdi talimat vermiş, 'barikatları kurun, cumhuriyet kutlanmasın.' Senin barikatların bize vız gelir, halka vız gelir. Gücün 73 yaşındaki kadına, 8-9 yaşındaki çocuklara yetiyor. Ne olursa olsun, kim tarafından gelirse gelsin, zamanı da onlar belirlesinler, baskının, şiddetin yolunu da onlar belirlesinler, hiçbir baskı, zulüm, inandığımız cumhuriyet ve demokrasi yolundan bizi döndüremez. O yola başımızı koyduk ve devam edeceğiz. Baskı kurunca milletin sesini keseceklerini sanıyorlar. İlk kurşunun atıldığı yerdir, aydınlığın demokrasinin merkezidir İzmir. Demokrasi ve cumhuriyet bedel ödenerek kazanıldı. Al bayrakta, dedelerimizin kanı vardır, 75 milyonun ortak paydasıdır. Hiç kimse, hiçbir güç onu ellerimizden alamaz. Her meydanda, her bayramda her mutlu günümüzde elimizde ve yüreğimizde taşırız, asla vazgeçemeyiz.''

Kılıçdaroğlu, demokrasilerde, gazetecilerin, milletvekillerinin, parasız eğitim isteyen öğrencilerin hapiste olamayacağını, demokrasinin, inancı, kimliği, rengi ne olursa olsun, kişinin özgürce konuştuğu yer olduğunu söyledi.

"CHP, HALKA HESAP VERİR"

Bu dönemde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun baskı gören isimler arasında olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, ''Kocaoğlu, aynı günde 52 devlet görevlisi tarafından denetlenmemiştir. 52, 222, 522 değil, 5 bin 222 müfettiş görevlendirmezseniz namertsiniz. Hesap vereceği tek yer, halktır. Hesap vermeyi de namuslu bir görev olarak kabul eder. CHP, halka hesap verir, çünkü kul hakkı yemeyiz, zekat, kurban, hac parası yemeyiz, ama yiyenlerden hesap sorarız'' dedi.

Türkiye'nin iyi yönetilmeyip hızla ayrıştırıldığını iddia eden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

''Bir arada yaşamak için kimliği ne olursa olsun, bu güzel coğrafyada geleceğe umutla baktığımız refah toplumu yaratmak için yeni bir anlayışa, iklime, barışa, kardeşliğe ve dostluğa ihtiyacımız var. Doğudan batıya, kuzeyden güneye bu coğrafyada huzur içinde yaşamı vadeden yeni bir iktidara ihtiyacımız var. O iktidarın adı, bizi çimento gibi bir arada tutacak iktidarın adı, CHP'dir. Kılık kıyafet, din, ırkla uğraşmayız, işi var mı yok mu, çocuğu okula gidiyor mu gitmiyor mu, karnı doyuyor mu, bunun peşindeyiz.''

Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından Cumhuriyet Meydanı ile 300 araçlık yeraltı otoparkının açılışını gerçekleştirdi. CHP Menemen ilçe örgütünü de ziyaret eden Kılıçdaroğlu, partiye katılanlara rozet taktı.