Petrol
110.67
1.44%
Euro
17.5547
-1.53%
Dolar
16.5431
-2.02%
Altın
970.24
-2.20%
Borsa
2528
-1.02%
Bitcoin
347.840
-4.25%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  Kimlik fotokopisi verirken dikkat

  Son zamanlarda kimlik fotokopisi üzerinde sahtecilik olaylarının artması üzerine uyarıda bulunuldu.
  • 31.07.2013 - 14:46
  Kimlik fotokopisi verirken dikkat

  Avukat Uğur Altun, vatandaşlara işlem sırasında kimlik fotokopilerinin üzerine imza atmalarını önerdi.

  Avukat Uğur Altun, kimlik fotokopilerinin üzerinde bulunan vatandaşlık numaraları nedeniyle sahte evrak düzenleme ve başkasının adına telefon hattı çıkarma suçlarında artış olduğuna dikkat çekti. Telefon hattı ile ilgili olarak kendilerine gelen davaların yüksek bedelli faturalardan kaynaklandığını belirten Altun, "Herhangi bir kimlik fotokopisiyle başkasının adına telefon alıyorlar ve onunla yüksek miktarda konuşmalar oluyor. Ayda 2 bin, 3 bin lira gibi faturalar gelince hukuki sürece başvuruyorlar" dedi. Altun, bayilerin telefon hattı çıkarma işleminde kimlik fotokopisi ile işlem yapmamaları gerektiğini kaydetti.

  SAHTE TAPU DA DÜZENLENİYOR

  Kimlik fotokopisiyle işlenen diğer suçun, tapu işlemi gerçekleştirmek olduğunu ifade eden Altun, "Burada da nüfus müdürlüklerinin çok ayrıntılı soru sormaları gerekir. Ama çok basit şekilde, gidip fotokopiyle işlem yaptırılabiliyor. Bunların sonucunda resmi evrakta sahtecilik ve dolandırıcılık suçları ortaya çıkıyor" diye konuştu.

  FOTOKOPİLERİN ÜZERİNE İMZANIZI ATIN

  Kimlik fotokopisi ile işlenen suçların önüne geçmenin zor olduğunu dile getiren Avukat Uğur Altun, vatandaşlara kimlik fotokopilerinin üzerine, hangi iş için kullanılacağını belirten bir ibare düşmeleri ve imzalarını atmaları önerisinde bulundu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir