Euro
15.2700
0.83%
Dolar
13.4560
0.59%
Altın
792.7570
0.35%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
524.634
-9.03%
2ºC
İstanbul
Yoğun kar 2 C
  Kırmızılı Kadın'a gaz sıkan polisin cezası belli oldu

  Kırmızılı Kadın'a gaz sıkan polisin cezası belli oldu

  Gezi'de Ceyda Sungur'a biber gazı sıkan polise verilen 20 ay hapis cezası, 600 fidan dikmesine ve 6 ay bakımlarını yapmasına çevrildi.
  • Ajanslar
  • 11.06.2015 - 12:18

  Gezi Parkı eylemleri sırasında, daha sonradan "kırmızılı kadın" olarak anılan Ceyda Sungur'a gaz sıkan polis memuruna 20 ay hapis cezası verildi. Cezayı denetimli serbestlik şartıyla erteleyen mahkeme sanığa ayrıca, 600 fidan dikme ve 6 ay boyunca bakımlarını yapma yükümlülüğü de verdi.

  Taksim Gezi Parkı olayları sırasında kamuoyunda ''kırmızılı kadın'' olarak gündeme gelen Ceyda Sungur'a biber gazı sıktığı gerekçesiyle ''görevi kötüye kullanmak'' suçundan yargılanan polis memuruna 20 ay hapis cezası verildi.

  Kırmızılı Kadın a gaz sıkan polisin cezası belli oldu #1

  CEZA TALEP EDİLDİ

  İstanbul 73. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, şikayetçi Sungur ile sanık polis memuru Fatih Z. katıldı.

  Duruşmada son sözleri sorulan müşteki Ceyda Sungur, Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında Mersin'de, Mehmet İstif isimli şahsın polisin yakın mesafeden sıktığı gaz nedeniyle kanser olduğunu ve yakın zamanda hayatını kaybettiğini savundu. Kendisinin daha şanslı olduğunu belirten Sungur, sanığın cezalandırılmasını talep etti.

  Sanık avukatı Funda Sadıkahmet Alp de müvekkilinin olaydan önce omzundan ameliyat geçirdiğini, buna rağmen görev yaptığını aktardı. Alp, sanık Fatih Z.'nin amirlerinin verdiği emirleri uyguladığını ve kastının olmadığını kaydetti.

  Son sözü sorulan sanık polis Fatih Z. ise beraatini talep etti. Mahkeme kararını açıklamak için duruşmaya ara verdi.

  600 FİDAN DİKECEK

  Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme, sanık Fatih Z.'yi zor kullanma yetkisini aşarak "yaralama" suçunu işlediği gerekçesiyle 10 ay, müşteki Sungur'un etrafındaki şahıslara da uyarı yapmadan gaz sıktığı ve tekme attığı için de "görevi kötüye kullanmak" suçundan 10 ay olmak üzere toplam 1 yıl 8 ay hapisle cezalandırdı.

  Verilen hapis cezalarını 5 yıllık denetimli serbestlik şartıyla erteleyen ve sanığa ayrıca 600 fidan dikme ve 6 ay boyunca bu fidanların bakımını üstlenme yükümlülüğü de veren mahkeme, kararın kesinleşmesi durumunda "görevi kötüye kullanmak" suçunu oluşturabilecek ihmaller ve talimatlar bakımından ilgili kamu görevlileri hakkında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasını da hükme bağladı.

  GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Gezi Parkı eylemleri sırasında, 28 Mayıs 2013'te İTÜ Taşkışla Kampüsü civarında çok sayıda göstericinin katılımıyla eylem yapıldığı belirtilerek, gösteriye katılmak amacıyla olay yerine giden Ceyda Sungur'a ve etraftaki bazı kişilere, herhangi bir uyarı yapılmadan Fatih Z. tarafından biber gazı sıkıldığı kaydedilmişti.

  İddianamede, şüphelinin biber gazını kullanırken ''toplumsal olaylarda görevlendirilen personelin hareket, usul ve esaslarına dair yönerge ile göz yaşartıcı gaz silahları ve mühimmatları kullanım talimatları"na aykırı hareket ettiği savunularak, eylemin bir bütün halinde "görevi kötüye kullanma" suçunu oluşturduğu aktarılmıştı.

  3 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

  "Şüphelinin savunmasının oluş ve dosya kapsamına aykırı olduğu ve bu nedenle üzerine atılı suçu işlediği anlaşılmaktadır" ifadesi yer alan iddianamede, polis memuru Fatih Z.'nin "görevi kötüye kullanmak" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

  İddianameyi kabul eden İstanbul 4. Asliye Ceza Mahkemesi, sanığın "görevi kötüye kullanmak"tan TCK'nın 257/1. maddesi kapsamında 1 yıldan 3 yıla kadar cezalandırılmasının istendiğini ve 8 Aralık 2010'da maddeye ilişkin değişiklik yapılarak ceza üst sınırının 2 yıla indirildiğini belirterek, bu durumda davaya bakma görevinin Sulh Ceza Mahkemesi'nde olduğunu kaydetmişti.

  İstanbul 4. Asliye Ceza Mahkemesi görevsizlik kararı vererek dosyayı 18. Sulh Ceza Mahkemesi'ne göndermişti. Düzenlenen yeni yasa kapsamında sulh ceza mahkemelerinin kapatılmasına karar verilmesinin ardından, dosya bu kez İstanbul 73. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderilmiş ve sanığın 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istemiyle dava bu mahkemede görülmeye başlanmıştı.

  Taksim Gezi Parkı protestosunun 1. yıldönümü olayları İZLE

  Gezi olaylarının 2. yılında kimse sokağa çıkmıyor

  Kırmızılı Kadın a gaz sıkan polisin cezası belli oldu #2


  Görüş Bildir