KKTC Cumhurbaşkanı:Asil beyi mahkum etmek için uğraştılar

KKTC Cumhurbaşkanı:Asil beyi mahkum etmek için uğraştılar

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıslı Türk işadamı Asil Nadir'in, sahibi olduğu şirketten zimmetine para geçirdiği gerekçesiyle İngiltere'de 10 yıl hapis cezasına çarptırılmasına üzüldüğünü belirterek, “İstinafta bu kararın değişeceğine inanıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, bir medya şirketince düzenlenen yarışmanın finalistlerini kabulünde bir soru üzerine İşadamı Asil Nadir 'in hapis cezasına çarptırılmasını değerlendirdi. Asil Nadir 'i çocukluğundan beri tanıdığını, ablasıyla sınıf arkadaşı olduğunu anlatan Eroğlu , Nadir'in kendilerinden birkaç sınıf küçük olduğunu kaydetti. İş hayatına atılıp başarılar kazandığında da dostluklarının geliştiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, Nadir'i İngiltere'ye gittiğinde birkaç kez arayıp mahkemede başarılar dilediğini söyledi.

ASİL NADİR'İ MAHKUM ETMEK İÇİN UĞRAŞTILAR

Rum tarafının yaptığı açıklamalar ve yoğun çalışmalarla Asil Nadir'i mahkûm etmek için uğraştığına da dikkat çeken Eroğlu, “Sadece Rum tarafı değil, Asil Bey'in yükselişini hazmedemeyen, özellikle KKTC'ye verdiği hizmetlerden dolayı bu gücün gitmesi gerektiğine inanarak mahkûm edilmesinden sevinç duyan ülke dışında çevreler vardır” dedi.

EN AZ KENDİSİ KADAR ÜZÜLDÜM

“Asil Bey'in mahkûmiyetine en az kendisi kadar üzüldüm” diyen Eroğlu, Nadir'in, KKTC'nin çehresini değiştiren TC'de de yatırımlarla ön plana çıkan, dünya ekonomik kuruluşları arasında bir numaraya kadar çıkan bir işadamı olduğunu söyledi. Nadir'e geçmiş olsun dileklerinde bulunan ve istinafta mahkûmiyet kararının değişeceğine inandığını belirten Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu şöyle devam etti: “Kendisi de beraat edeceğine o kadar inanıyordu ki eminim bu karar şok etkisi yaratmıştır. İnşallah istinafta davaya tarafsız gözle bir daha bakılır ve beraat eder. Asil Bey her zaman morali yüksek bir insan olmuştur. Moralini yine yüksek tutarak istinafın sonuçlarını bekleyeceğine inanıyorum. Kıbrıs Gazetesi ailesine geçmiş olsun diyor ve Asil Beyi memnun etmek için bıraktığı yerden gazetenin yayın hayatına devam edeceğine inanıyorum.”

“SİYASETİN EKONOMİYE KARIŞMASI ÜZÜCÜ”

Asil Nadir davasına Güney Kıbrıs'ın siyasi amaçlı olarak müdahale ettiği şeklinde yayınlar olduğunun hatırlatılması üzerine Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Gazetesi'nde Rum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu'nun açıklamaları olduğuna dikkat çekti. Rum tarafının uzun süredir Asil Nadir'in gücünün KKTC'nin tanınmasına neden olacağı endişesi içerisinde olduğunu belirten Eroğlu, bunun olmaması için İngiltere ve diğer ülkelerden bazı çevreleri yanlarına alarak uğraştıklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Sonunda başardılar. Böyle bir olaya siyasetin karıştırılması, özellikle de İngiltere gibi medeniyetin beşiği sayılan bir ülkede siyasetin ekonomiye bu denli karışması, insanın şeref ve onurunu zedeleyici kararlar alması üzücü. İstinaf safhasında gerçeğin görüleceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

KKTC Cumhurbaşkanı:Asil beyi mahkum etmek için uğraştılar