Petrol
94.91
1.65%
Euro
18.2057
-0.86%
Dolar
18.5755
-0.28%
Altın
1.023
-0.18%
Borsa
3554
1.99%
Bitcoin
375.785
-0.29%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Kobani'ye sınırımızdan Peşmergeden önce ÖSO geçti

  Çatışmaların 45 gündür sürdüğü Suriye'nin Kobani kentine, Irak Bölgesel Kürt yönetimi tarafından gönderilen peşmergelerden önce Özgür Suriye Ordusu mensupları girdi.
  • 29.10.2014 - 12:20
  Kobani'ye sınırımızdan Peşmergeden önce ÖSO geçti

  Kobani ye sınırımızdan Peşmergeden önce ÖSO geçti #1

  Sabah erken saatlerde Kobani'nin yanı başındaki Suruç'un Mürşitpınar Mahallesi yakınlarında 10-12 kişilik gruplar halinde görülen ÖSO militanları Suriye'ye geçti. Suriye'nin Kobani kentini ele geçirmek isteyen IŞİD militanlarına karşı direnen YPG güçlerine, Irak Bölgesel Kürt yönetimi tarafından peşmerge gönderilmesi kararlaştırıldı. Bir süredir gönderilmesi beklenen peşmergelerin ilk grubu, gece saat 01.00 sıralarında havayolu ile Şanlıurfa'ya geldi. Kente gelişlerinin ardından polis eskortu ile yola çıkan ve Suruç'a ilerleyen peşmergelerin nereye gittiği bilinmezken, güvenlik güçleri gazetecilerin Şanlıurfa ve Suruç'ta yolunu keserek takibi önledi.

  Kobani ye sınırımızdan Peşmergeden önce ÖSO geçti #2Kobani ye sınırımızdan Peşmergeden önce ÖSO geçti #3

  ÖSO MENSUPLARI KOBANİ'YE GİRDİ

  Peşmergelerin girmesi beklenen Kobani'ye ilk giren ise, Öncüpınar bölgesinden Türkiye'ye geçtikleri belirtilen Özgür Suriye Ordusu mensupları oldu. Sabah erken saatlerden itibaren sınırın sıfır noktasında bulunan ve güvenlik gerekçesiyle uzun süredir boşaltılmış olan Mürşitpınar Mahallesi'ndeki ağaçlıklı bir alandan 10 ve 12 kişilik gruplar halinde Özgür Suriye Ordusu mensupları çıktı. Sırtlarında çantaları olan değişik yaşlardaki ÖSO mensupları, sınırdan geçerek Suriye tarafına gitti. ÖSO mensuplarının sınırı geçişi sırasında IŞİD militanlarının kendilerini görmesine engel olmak için eğilerek ve koşarak sınır hattına gittikleri görüldü. Bu arada sınır hattında ÖSO militanlarının üzerinde doçka bulunan kamyonetlerle Kobani'de YPG kontrolündeki batı bölgesine gittiği de dikkat çekti. ÖSO mensuplarının yurda hangi noktadan girdiği ise öğrenilemedi.

  200 SAVAŞÇI

  ÖSO Komutanı Abdulcebbar el-Akidi de yazılı bir açıklama yaparak ''Özgür Suriye Ordusu'ndan 200 savaşcı Türkiye üzerinden Kobani'ye (Ayn el Arap) giriş yaptı''

  Kobani ye sınırımızdan Peşmergeden önce ÖSO geçti #4

  KOBANİ YİNE PATLAMALARLA GÜNE UYANDI

  Peşmergelerin gelişi ile bundan sonraki gelişmelerin merak edildiği Kobani, yeni güne yine patlamalarla uyandı. Aralıklarla silah seslerinin duyulduğu Kobani'de sık sık havan ve roket atışları yapılırken, ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları da 2 kez Türkiye sınırına yakın noktadaki IŞİD mevzilerine yönelik bombardıman düzenledi.

  Kobani ye sınırımızdan Peşmergeden önce ÖSO geçti #5

  ÇATIŞMALAR YOĞUNLAŞTI

  Kobani'de IŞİD militanları ile YPG güçleri arasındaki çatışmalar saat 10.30'dan itibaren yoğunlaştı. Sınıra yakın noktada bulunan ve Türkiye tarafından da görülebilen YPG güçleri, üzerinde doçka bulunan kamyonetlerle ateş ederken, IŞİD militanları ise buna havan atışlarıyla karşılık veriyor. Çatışmalar ve patlamaların sık aralıklarla sürdüğü Kobani'de, YPG güçlerinin hareketliliği de sınıra yakın noktadan görülebiliyor.

  Kobani ye sınırımızdan Peşmergeden önce ÖSO geçti #6


  Görüş Bildir