Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
442.836
2.63%
25ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 25 C

  Köyünü ekoturizme açarak kadınlara örnek oldu

  Bilecik'te yaşayan Bedriye Engin, köyünü ekoturizme açtığı projesiyle hemcinslerine örnek olmaya devam ediyor.
  • AA
  • 08.09.2017 - 14:57
  Köyünü ekoturizme açarak kadınlara örnek oldu

  Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünce 2013'te "Sıra dışı okur" seçilen 55 yaşındaki Engin'in kitaplardan okuyarak öğrendiği ekoturizm projesini köyünde hayata geçirdi.

  Köyünü ekoturizme açarak kadınlara örnek oldu #1

  "KİTAP OKUMAK BAMBAŞKA BİR KEYİF VERİYOR"

  Proje kapsamında kent yaşamının gürültüsünden, keşmekeşinden uzaklaşarak köye gelen çok sayıda aile, sobalı odalarda konaklıyor, ormanda yürüyor, kerpiç evlerde ekmek pişirip, kümesten topladıkları yumurta ile yer sofrasında kahvaltı yapıyor. Bedriye Engin, kitap okumanın kendisine bambaşka bir keyif verdiğini, tezgahın altında, üstünde nerede yer bulursa kitabını okuduğunu anlattı.

  Köyünü ekoturizme açtı, kadınlara örnek oldu İZLE

  "BANA GÜVENEN BİR AVUÇ KADIN VARDI"

  Bir süre önce okuduğu kitaplardan öğrendiği ekolojik turizme, ekolojik tarıma merak saldığına değinen Engin, "Turizmi ekolojik bir kampla hem ev, hem de çadır kampıyla başlattık. Ama yeterli olmadı, çünkü bir avuç bana güvenen kadınla başladık, yani erkek yoktu. Ama profesyonel olarak para kazanmaya başlayınca, erkekler daha istekli bu işe sarıldı." dedi.

  Köyünü ekoturizme açarak kadınlara örnek oldu #2

  "KADINLAR PARA KAZANMAKTAN MUTLU OLUYOR"

  Ekoturizmde inanamayacağı kadar taleple karşılaştığını vurgulayan Bedriye Engin, "İlk etapta bu kadar çok kalabalık grupların geleceğini tahmin etmiyordum. İnsanların sessizliğe, doğaya çok hasret olduğunu fark ettim. Çok güzel gidiyor. Mutlu oluyorlar. Kadınlar da para kazanmaktan mutlu oluyor, ürünlerini pazarlamaktan da mutlu oluyorlar. Herkes satış yaparak ürününü değerlendiriyor. Çünkü gelen insanlar köy pazarı istiyor, elinde kalanları bile satabiliyor. Evinde konaklayan insanlara erişte yapıyor, fazlasını satıyor, salçasının fazlasını satıyor. Ayrıca pazar kuruyoruz, orada da satış oluyor."

  Köyünü ekoturizme açarak kadınlara örnek oldu #3

  "AMERİKA, İNGİLTERE VE HİNDİSTAN'DAN DA GELİYORLAR"

  Güzel sanatlar akademisi öğrencileriyle köydeki evlerin kapı ve duvarlarını çiçek resimleriyle süslediklerini bildiren Bedriye Engin, "Faaliyetlerimiz ve köyümüz duyulmaya başlayınca Amerika'dan, İngiltere'den, Hindistan'dan geliyorlar burada kalıyorlar. 1,5 ay kalıyorlar, tohumu, toprağı ekiyorlar, ekmek yapımına kadar her şeyi öğreniyorlar." ifadelerini kullandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir