Petrol
110.25
-0.48%
Euro
17.0347
-0.01%
Dolar
15.9569
0.20%
Altın
950.75
0.21%
Borsa
2381
0.00%
Bitcoin
473.333
-2.08%
15ºC
İstanbul
Güneşli 15 C
  Kumburgaz'da kaybolan 5 genç hala bulunamadı İZLE

  Kumburgaz'da kaybolan 5 genç hala bulunamadı İZLE

  Kumburgaz sahilinden deniz bisikletiyle açıldıktan sonra kaybolan 5 kişiyi arama çalışmaları 4. gününe girdi.
  • 21.08.2014 - 14:52

  Kiraladıkları deniz bisikletiyle Pazar günü saat 14.00’te Kumburgaz sahilinden denize açılan Mikail Çelik, Serdar ve Doğan Demir kardeşler, Şükrü Kahraman ve Yusuf Büyükizgi'den hala haber alınamıyor.

  Kumburgaz da kaybolan 5 genç hala bulunamadı İZLE #1

  Kaybolan gençleri bulmak için başlatılan çalışmalar 4. gününe girdi. Arama çalışmaları AFAD, Genç Denizciler Dayanışma Derneği, Deniz Polisi, İstanbul İtfaiyesi, Sahil Güvenlik ve Deniz Kuvvetleri'ne bağlı mayın arama gemileriyle sürdürülüyor.

  Kumburgaz'da kaybolan 5 genç hala bulunamadı İZLE

  MAYIN TARAMA GEMİLERİ DE DEVREYE GİRDİ

  Çalışmalar AFAD'a ait 1 bot, 2 dalgıç, 18 personel, Genç Denizciler Dayanışma Derneği'nden 2 bot, 15 personel, İstanbul İtfaiyesi'nden 1 helikopter, 1 bot, 4 personel, Sahil Güvenlik'ten birer uçak ile helikopter, 3 su üstü arama kurtarma gemisi ve 5 dalgıçla yürütülüyor.

  Kumburgaz da kaybolan 5 genç hala bulunamadı İZLE #2

  Arama çalışmalarına bugün Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait A585 ile M267 borda numaralı gemiler de katıldı. Mayın tarama ve arama kurtarma gemisi olarak hizmet veren bu iki gemi, sonar cihazı ile denizin tabanını tarayacak, herhangi şüpheli durumda o noktaya yoğunlaşıp dalgıç ya da robot dalgıçlarla arama yapacak.

  Kumburgaz da kaybolan 5 genç hala bulunamadı İZLE #3

  VALİ MUTLU: 1 HELİKOPTER, 1 UÇAK, 7 GEMİ GENÇLERİ ARIYOR

  İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Kumburgaz sahilinden deniz bisikletiyle açıldıktan sonra kaybolan 5 kişiyi arama çalışmalarıyla ilgili olarak "4 gündür yoğun aramalarımıza rağmen bulunamayan gençlerimiz için faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Allah'tan ümit kesilmez, ailelerimize sabırlar" dedi.

  Mutlu, olaya ilişkin sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

  "4 gündür yoğun aramalarımıza rağmen bulunamayan gençlerimiz için faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Allah'tan ümit kesilmez, ailelerimize sabırlar. Marmara'da kaybolan 5 gencimizi, bugün de 1 helikopter, 1 uçak, 4 Sahil Güvenlik, 3 Deniz Kuvvetleri Komutanığı gemisi ve diğer birimlerle yoğun arıyoruz."

  Kumburgaz da kaybolan 5 genç hala bulunamadı İZLE #4

  İŞLETME SAHİBİ TUTUKLANDI

  Kumburgaz'da kayıp 5 gence deniz bisikletini kiralayan işletmenin sahibi tutuklandı.

  İDO FERİBOTUNDAN GÖRÜLDÜ İDDİASI

  Marmara Denizi’nde kaybolan 5 gencin deniz bisikletiyle açıldıkları gün İDO feribotuyla Avşa’dan Yenikapı’ya gelen yolculardan Recep Çelik, 5 genci denizde dalgalarla boğuşurken gördüklerini ancak feribot kaptanının uyarılarına rağmen durmayarak yola devam ettiğini iddia etti.

  Kumburgaz da kaybolan 5 genç hala bulunamadı İZLE #5

  Ulaştırma Bakanlığı’na dilekçe yazdığını da belirten Recep Çelik şunları söyledi;

  Tekirdağ istikametinden sonra sahilden belli bir mesafe koruyarak İstanbul’a doğru hareket halindeydik. Tahmin ediyorum Güzelce-Kumburgaz arasında olabilir, bizden 300-400 metre daha açıkta yardım isteyen elleri gördük. Dalga nedeniyle bir görünüp kayboluyordu. Deniz otobüsü hareket halinde ve sert gittiği için birkaç kez görebildik.

  KAPTAN'A HABER VERDİM

  Bunun üzerine hemen Kaptan Köşkü’ne koştum. Personeli hemen uyardım. Personel hızla kaptan köşküne giderek kaptana bilgi verdi. Oradan bir görevli dedi ki “Zaten zor gidiyoruz. İnsanları neden paniğe sokuyorsunuz” dedi. Kendimi tanıtıp ismini sordum, cevap vermedi. Sonra kaptan köşküne gitti. Ben de personele sorduğumda “Geminin mühendisi” olduğunu söylediler. Bu arada gemide dönmedi.

  SAHİL GÜVENLİK’İ YEDİ KERE ARADIM

  Telefona sarılıp Jandarma’yı aradım. Onlar da Sahil Güvenlik’i aramam gerektiğini söylediler, onları da aradım. Bu arada sürekli havadan dolayı telefon kesiliyordu. 7 kere Sahil Güvenliği aradım bu kesintiler yüzünden. Yaklaşık 10-15 dakika süre geçti. Biz Büyükçekmece açıklarına geldik. Sahil Güvenlik’e durumu anlatıp, “Kaptanı uyardım ama dönmediler” dedim. Sahil Güvenlik olay yerinin konumunu sordu sonra da, “Kaptanınızla şimdi irtibata geçeceğim” dedi."

  İDO'DAN AÇIKLAMA GELDİ

  İDO yetkilileri de yolcuların ihbarını doğruladı. Yapılan açıklamada "İDO’nun 17 Ağustos Pazar günkü, saat 17:00 Avşa kalkışlı Avşa-Marmara Adası-Yenikapı seferini yapan Kemal Reis-5 deniz otobüsünde, seyir sırasında, bir yolcudan geminin kaptanına bir ihbar ulaşmıştır. Yolcu tarafından, gemi personeli aracılığıyla kaptana iletilen bu ihbara göre, yolcular geminin açıklarında hareket eden bir şey gördüklerini, bunun içinde insan barındıran bir kayık yahut başka bir araç olabileceğinden şüphe ettiklerini bildirmişlerdir. Bunun üzerine, zorlu hava şartlarında gerçekleşen deniz yolculuğuna rağmen, kaptan gerek radar, gerekse, dürbün ve gözle tüm kontrollerini gerçekleştirmiştir. Kaptanın yaptığı kontrollerde herhangi bir bulguya rastlamamış, bunun üzerine kaptan, yolcuların yaptığı ihbarı esas alarak, derhal Kıyı Emniyeti’ni, bağlı sektör Marmara’yı 14. Kanal’dan aramış, bulundukları koordinatı ve ihbar edilen olayın mevkiini bildirmiştir, ihbarın alındığının teyidini yapmıştır" denildi.

  SAHİL GÜVENLİK: İDO SOLAS KURALLARINA UYMADI

  Olayın ardından İDO’nun kaybolan çocuklara yardım etmemesi tartışılırken, Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı yetkilileri farklı bir konuya dikkat çekti.

  Sahil Güvenlik Komutanlığı yetkilileri İDO yetkililerinin çocukları gördüğü an SOLAS 74 (Denizde Can Güvenliği Uluslararası Sözleşmesi 1974) kurallarına göre müdahale etmesi gerektiğini belirtti. Komutanlık yetkilileri şu açıklamayı yaptı:

  “SOLAS kurallarına göre İDO personeli çocukları gördüğü an müdahale etmek zorundadır. Çıkan haberlere göre, deniz üzerinde yardım bekleyen çocuklar görülmüş ve Sahil Güvenlik birimlerine haber verilmiş. İDO feribotları acil müdahale yapmaya müsaittir. Çocukları bırakıp gitmek yerine müdahale etmeliydi. Yapılan ihbarla ilgili araştırmalarımız da devam ediyor.”


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir