Petrol
76.72
0.75%
Euro
19.6351
-0.27%
Dolar
18.6408
0.01%
Altın
1.075
0.37%
Borsa
5005
3.08%
Bitcoin
323.460
-0.36%
15ºC
İstanbul
Bulutlu 15 C
  Kurban derisi toplama yetkisi THK'den alındı

  Kurban derisi toplama yetkisi THK'den alındı

  Bir dönem sona erdi; kurban derisi toplama yetkisi Türk Hava Kurumu'ndan alındı.
  • 26.09.2013 - 12:50

  Kurban derisi toplama yetkisi THK den alındı #1

  Kurban Bayramı öncesi herkesi yakından ilgilendiren karar sessiz sedasız uygulamaya girdi. Resmi Gazete'de bugün yapılan değişiklikle, Türk Hava Kurumu'nun kurban derisi ve bağırsak toplama yetkisi elinden alındı. Hürriyet'ten Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre, Kurumun elinden alınan yetkileri arasında fitre ve zekat zarfı dağıtmak suretiyle yardım toplama da yer aldı.

  DERİLER THK'YE DEĞİL İSTEDİĞİN YERE

  Kurban derilerinin kim tarafından toplanacağı her yıl tartışma konusu oluyor. Türkiye'de uzun yıllardır bu konudaki tek yasal kurum Türk Hava Kurumu idi. Bugün yapılan düzenleme ile, değeri 100 milyon TL'lerle ifade edilen kurban derisi pazarı, deri toplamak isteyen herkese açılmış oldu.

  BU BAYRAM UYGULANACAK

  Resmi Gazete'de Yardım Toplama Esas ve Usulleri Hakkındaki Yönetmelik'te yapılan değişiklikle, kurban derisi ve bağırsağı toplama, fitre ve zekat zarfı dağıtarak yardım toplama konusunda Türk Hava Kurumu'na tanınan tüm yetki düzenlemeleri çıkarıldı. Böylece kurban pazarı derisi herkese açılmış oldu. Yeni karar ilk kez, önümüzdeki günlerdeki Kurban Bayramı'nda uygulanacak.

  THK'ya kurban toplama yetkisi 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu çerçevesinde verilmişti. THK 2013 için fitre bedelini de 9.25 TL olarak belirlemişti.

  YILLARDIR TARTIŞMA KONUSUYDU

  Türk Hava Kurumu'na tanınan kurban derisi toplama yetkisi, tartışmaları da beraberinde getiriyordu. Özellikle 28 Şubat döneminden beri, büyük illerde Türk Hava Kurumu'na olan bağışların azaldığı belirtilirken, kurban derisinde Türk Hava Kurumu dışında bir pazarın oluştuğu da biliniyor. Buna göre, küçük vakıflar, dernekler, camiler ve özellikle de öğrenci yurtları da kurban derisi topluyor.


  Görüş Bildir