Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
471.225
-3.23%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  Kurtarma operasyonunun adını Ela koydular

  IŞİD'in rehin aldığı 49 konsoloslul görevlisi ile ailelerinin kurtarılması için yapılan büyük operasyona onun adı verildi.
  • 21.09.2014 - 08:33
  Kurtarma operasyonunun adını Ela koydular

  Kurtarma operasyonunun adını Ela koydular #1

  IŞİD'in rehin aldığı 49 konsolosluk görevlisi ile ailelerinin kurtarılması için MİT uzun, hassas ve gizli bir süreç yürüttü. Kurtarılmaları için 1.5 yıla kadar süre biçilen rehineler için 3. ayda düzenlenen operasyonda hiçbir ülkeden destek alınmadı. Operasyona IŞİD’in en küçük rehinesi, 8 aylık Ela bebeğin adı verildi.

  Kurtarma operasyonunun adını Ela koydular #2

  OPERASYONU MİT YÜRÜTTÜ

  Habertürk'ün haberine göre; IŞİD tarafından 11 Haziran’dan bu yana rehin tutulan Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz’la birlikte 49 konsolosluk görevlisi ve aileleri 101 gün sonra özgürlüklerine kavuştu. Kurtarma harekâtını Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Dış Operasyon Başkanlığı yürüttü.

  “Kurtarma” da çatışma olmadı, IŞİD ile hiçbir pazarlığa girilmedi ve fidye ödenmedi. Güvenilir kaynaklara göre 3 ay süren operasyonun perde arkası şöyle:

  TALİMATI ERDOĞAN VERDİ: Musul Başkonsolosluğu’nun basılmasının hemen ardından o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, operasyonu yürütme görevini MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a verdi.

  DIŞ OPERASYON BİRİMİ ALDI: Kurtarma sürecini başından sonuna kadar MİT’in Dış Operasyon başkanlığı yürüttü. MİT’in diğer birimleri Başkanlığa destek verdi.

  ELA VE KUZEY BEBEK: Rehineler arasında Ela ve Kuzey adında iki bebek vardı. Bu nedenle operasyona en küçük rehine olan Ela’nın adı verildi. Alıkonulduğunda 8 aylık olan Ela, özgürlüğüne kavuştuğunda 11 aylıktı.

  İHA’DAN İNSANA: Kurtarma sürecinde; insansız hava araçlarından (İHA’lar) alınan istihbarat, elektronik istihbarat, insan istihbaratı, teşkilatın merkezine entegre edilen sinyal istihbaratı kullanıldı.

  BÖLGEDE EN TECRÜBELİ TEŞKİLAT

  Daha önce; Suriye, Lübnan, Afganistan, Fransa, İspanya ve İran vatandaşlarının kurtarılmasını sağlayan MİT, benzer sistemi kullandı. Bu konuda bölgede en tecrübeli teşkilat olan MİT, planları bizzat hazırladı.

  IŞİD’İN DAVRANIŞ KODLARI: Diğer kurtarma operasyonları ve rehine olayları baz alınarak IŞİD’in bu tür durumlardaki davranış kodları çıkarıldı. Kurtarma için 2.5 ay-1.5 yıl gibi bir süre belirlendi. Rehinelerin 3 ayda serbest kalmasını sağlayan MİT, hedefe kısa sürede ulaştı.

  GİZLİ YÜRÜTÜLDÜ: 5-6 kez rehinelerin bırakılması söz konusu oldu ancak sonuçsuz kaldı. Uzun, hassas, gizli bir süreç yürütüldü.

  TÜM YETKİLERİNİ KULLANDI: MİT, son Teşkilat Yasası’nda yer alan tüm yetkileri, özellikle müzakere konusundaki yetkileri kullandı; yol haritası belirlendi.  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir