Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
324.367
-0.70%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C
  Kuzey Irak PKK'ya ilk kez çok sert tepki gösterdi

  Kuzey Irak PKK'ya ilk kez çok sert tepki gösterdi

  Kuzey Irak'ta 3 Irak vatandaşını kaçıran PKK'ya karşı, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nden çok sert bir tepki geldi.
  • 13.02.2012 - 15:43

  Kuzey Irak PKK ya ilk kez çok sert tepki gösterdi #1

   

  Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi, üç Irak vatandaşının PKK tarafından kaçırıldığını, kaçırılanlardan birinin ölü bulunduğunu açıkladı. Açıklamada PKK'ya ilk kez çok sert tepki gösterildi.

  AFP'nin haberine göre, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 29 Aralık tarihinde, PKK'nın Dohuk eyaletinin Zakho bölgesinde üç Irakvatandaşını kaçırdığı bildirildi.

  Açıklamada kaçırılan Iraklıların kimliklerinin Musa Yunus Abdullah, Sami Muhammed Tahir ve Muhammed Şahvan olduğu belirtildi.

  Üç Iraklıdan 27 Ocak tarihine kadar Haber alınamadı. Bu tarihte kaçırılanlardan ikisinin serbest bırakıldığı, Musa Yunus Abdullah'ın ise iki gün sonra ölü bulunduğu belirtildi.

  HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILDI

  Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Biz İçişleri Bakanlığı ve Irak Kürt bölgesi hükümeti olarak, PKK'ya mensup silahlı kişilerin sınır bölgelerindeki sivillere yönelik bu eylemlerini kınıyor, bunları insan hakları ilkelerine uymayan yasadışı hareketler olarak görüyoruz" denildi.

  Açıklamada ayrıca meselenin incelenmesi ve "olayın faillerine karşı hukuki süreçlerin yürütülmesi için özel bir komite oluşturulduğu" ifade edildi.

  Bakanlık açıklamasında, "Herhangi bir kişi ya da grubun mahkemelerin görevini üstlenip, vatandaşlarımızı tutuklamasına ve öldürme emirlerini uygulamasına izin vermeyeceğiz. Kürdistan bölgesi yasal ve hukuki bir sistem tarafından idare edilen güvenli bir bölgedir; ilk ve son karar mahkemelere ve hukuk devletine aittir" ifadelerini kullandı.

  KUZEY IRAK İÇİN BİR İLK

  AFP'nin haberinde, Türkiye'nin operasyonlarına rağmen, PKK'nın topraklarındaki varlığına hoşgörü gösteren Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin, ilk kez böyle bir açıklama yaptığına dikkat çekildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir