Petrol
76.17
0.03%
Euro
19.6723
-0.08%
Dolar
18.6444
0.03%
Altın
1.083
-0.10%
Borsa
4912
1.15%
Bitcoin
324.782
2.13%
14ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 14 C
  Kuzey Irak'a kara ve hava harekatı başladı

  Kuzey Irak'a kara ve hava harekatı başladı

  Milli Savunma Bakanlığı, Irak'ın kuzeyindeki Hakurk bölgesinde teröristlerin yuvalandığı alanlara yönelik harekat başlatıldığı bildirildi.
  • AA
  • 28.05.2019 - 09:52

  Pençe Operasyon Planı'nda dün akşam Irak'ın kuzeyindeki Hakurk'ta teröristlerin yuvalandıkları yerlerle ilgili yoğun planlama ve hazırlık çalışmalarının ardından düğmeye basıldı.

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları tarafından Silahlı Kuvvetler Komuta ve Harekat Merkezi'nden gece boyunca sevk ve idare edilen harekat, Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait ateş destek vasıtalarının atışları ile başladı.

  Kuzey Irak a kara ve hava harekatı başladı #1

  Öncelikli olarak aralarında Fırtına obüslerinin de bulunduğu ateş destek vasıtaları teröristlerin bulunduğu hedefleri dövdü. Top atışlarının ardından bölgeye Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait savaş uçakları sevk edildi. Çeşitli ana jet üs komutanlıklarından kalkan savaş uçakları, belirlenen hedefleri ateş altına aldı. Hava harekatında tanker uçaklar da görev alırken, harekat SİHA ve İHA'larla da desteklendi.Kuzey Irak'a kara ve hava harekatı başladı ViDEO

  BÖLGEDEN PATLAMA SESLERİ

  Hedeflerin ateş altına alınmasının ardından bölgeye komando birlikleri sevk edildi. Bölgeye yönelik özel olarak eğitilmiş komandolar helikopterle alana indirildi. Gece harekat yapacak şekilde donanıma sahip uzman erbaşlardan oluşan komando birlikleri, hedeflerin imhasına yönelik sızma harekatı gerçekleştirdi.

  Ateş destek vasıtaları ve savaş uçaklarınca yapılan atışlarla teröristlerce kullanılan mağara, sığınak, barınak ve mühimmat depoları vuruldu. Atışlar sonrasında bölgede izlenen patlamalar, mühimmat depolarının tam isabetle vurulduğunun göstergesi olarak değerlendirildi.

  Büyük harekata üst düzey komuta VİDEO

  9 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

  Operasyon kapsamında açıklama yapan Milli Savunma Bakanlığı, "Irak'ın kuzeyi Hakurk bölgesinde 27 Mayıs 2019'da başlatılan Pençe Harekatında şu ana kadar 9 terörist etkisiz hale getirildi." denildi.

  CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN MESAJ

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yayınladığı mesajda, "Terör örgütü PKK’ya göz açtırmayan kahraman Mehmetçiklerimize sınır ötesindeki bu zorlu operasyonda başarılar diliyorum.

  Dualarımız sizlerle. Allah yar ve yardımcınız olsun!" ifadelerine yer verdi

  Kuzey Irak a kara ve hava harekatı başladı #2Kuzey Irak a kara ve hava harekatı başladı #3

  Kuzey Irak a kara ve hava harekatı başladı #4

  Kuzey Irak a kara ve hava harekatı başladı #5

  Kuzey Irak a kara ve hava harekatı başladı #6

  Kuzey Irak a kara ve hava harekatı başladı #7

  Kuzey Irak a kara ve hava harekatı başladı #8

  Kuzey Irak a kara ve hava harekatı başladı #9

  Kuzey Irak a kara ve hava harekatı başladı #10  Görüş Bildir