Laçiner: Açlık grevleri PKK'nın halka ilişkiler çalışması

Laçiner: Açlık grevleri PKK'nın halka ilişkiler çalışması

Terör örgütü PKK'ya destek için cezaevlerinde başlatılan açlık grevleri teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın talimatıyla bitirilirken, eylemin etkileri tartışılmaya devam ediyor.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü ve Strateji Uzmanı Prof. Dr. Sedat Laçiner, PKK'nın açlık greviyle reklam ve halkla ilişkiler çalışması yaptığını, bunda da başarılı olduğunu söyledi.

"AÇLIK GREVLERİ TERÖR EYLEMİDİR"

Terör örgütünün, açlık grevini bir strateji olarak başlattığını ve bunun sivil değil, örgütlü bir eylem olduğunu söyleyen Laçiner, "Örgütün lider kadrosu emir ve yine lider kadrodan gelen emirle bu eylem sona erdirilmiştir. Bir yönüyle terör eylemidir." değerlendirmesini yaptı. PKK'nın bu eylemle, hükümetin zaten yapacağı bazı reformları sanki kendisi bastırıp zorla kabul ettirmiş gibi bir algı oluşturduğunu belirten Laçiner, bu sürecin daha iyi yönetilebileceğini aktardı.

"BU NOKTADA ÖRGÜTLE GÖRÜŞMENİN ZARARI OLUR"

Örgütün, dağdaki başarısızlığını örtmek için bu eyleme başladığını da ifade eden Sedat Laçiner şöyle devam etti: "Yaz boyunca Silahlı Kuvvetler'in, Polis Özel Harekât'ın ve Jandarma Özel Harekât'ın İstihbarat'la birlikte yürüttüğü çalışmalar, belki 30 yıllık terörle mücadele sürecinde en başarılısı. Türkiye belki de ilk defa olarak teröristle daha doğru yöntemlerle mücadele etmeye başladı. Şu anda dağlarda kıpırdamakta zorluk çeken örgüt kışı güvende geçirmek istiyor. Açlık grevinin devreye sokulmasının bir nedeni de buydu. Hem dağlardaki başarısızlığı açlık greviyle sivilleştirebilmek hem de Öcalan'ı denkleme dahil edebilmek. Hem uluslararası bağlantıları nedeniyle hem de kendisini hâlâ silahla başarılı olabilecek bir noktada sanması sebebiyle örgütle görüşmenin şu noktada hiçbir yararı olmaz. Tam tersine zararı olur."