Petrol
109.4
0.34%
Euro
17.4991
-0.16%
Dolar
16.7345
0.22%
Altın
964.78
-0.53%
Borsa
2438
0.00%
Bitcoin
330.185
1.88%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C

  'Lan' demek tazminat sebebi sayıldı

  Yargıtay, personeline 'lan' diye hitap ederek vücuduyla alakalı şaka yapan müdürün, manevi tazminat ödemesi gerektiğine hükmetti.
  • İHA
  • 03.02.2020 - 10:02
  'Lan' demek tazminat sebebi sayıldı

  Müdür yardımcısı olarak çalıştığı iş yerinde, müdür H.B.'nin kendisine yönelik 'lan' diye hitap ettiğini, fazla mesailerinin ödenmediğini, sigorta primlerinin sigortaya eksik yatırıldığını, mobing uygulandığını öne süren kişi, iş akdini tek taraflı feshetti.

  İŞ MAHKEMESİ'NE GİTTİ

  İş Mahkemesi'nin yolunu tutan mağdur personel, iş akdinin haklı olarak feshedildiğini iddia ederek bir kısım işçilik alacaklarının davalıdan tahsilini talep etti. Mahkemede savunma yapan davalı işveren avukatı ise davacının iş akdini tek taraflı feshederek iş yerini terk ettiğini, fazla çalışma yapılmadığını, resmi tatillerde çalışma yapılmadığını, ücretlerinin ödendiğini, mesnetsiz iddialarla ve hukuka aykırı şekilde açılmış iş bu davanın reddine karar verilmesini talep etti.

  YARGITAY'DAN EMSAL KARAR: HEM İŞE İADE HEM DE TAZMİNAT

  Mahkeme, mağdur personelin işe iade ve tazminat talebini geri çevirdi. Davacı müdür yardımcısı, kararı temyiz etti. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı. Davacının; işveren vekili durumundaki müdür H.B.'nin davacının vücuduna yönelik çirkin ithamlarda bulunduğunun hatırlatıldığı Yargıtay kararında şöyle denildi:

  "Davacının kendisine olumsuz davrandığını iddia ettiği H.B., davalı tanık olarak verdiği ifadesinde davacıyla arasında şaka mahiyetinde sözler olduğunu belirterek, 'Aramızda argolu konuşmalar oluyordu. Samimiyetten kaynaklanan biçimde birbirimize 'lan' kelimesi kullanarak şakalar yapıyorduk' şeklinde beyanda bulunmuş, davacı iddialarını kaçamaklı olarak doğrulamıştır. Bu delil durumu karşısında işveren vekili durumundaki müdür H.B.'nin davacıya karşı vücudundan bahsederek hakaret ettiği, bu şekilde kötü davranıp kişilik haklarına saldırıda bulunduğu ispatladığından davacı lehine bir miktar tazminata hükmedilmesi gerekmektedir. Kararın oy birliği ile bozularak davacının işe iadesine hükmedilmiştir."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir