Petrol
111.49
2.19%
Euro
17.5206
-1.72%
Dolar
16.5386
-2.05%
Altın
969.58
-2.27%
Borsa
2529
-0.97%
Bitcoin
348.752
-3.50%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C
  Lavrov ve Demirtaş'ın Cenevre hayali suya düştü

  Lavrov ve Demirtaş'ın Cenevre hayali suya düştü

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve HDP lideri Selahattin Demirtaş'ın umutlarını bitiren açıklama Fransa'dan geldi.
  • Haber Merkezi
  • 27.01.2016 - 09:51

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 29 Ocak’a sarkan Cenevre görüşmelerinde Kürtlerin PYD (terör örgütü PKK'nın Suriye kolu) ile mutlaka temsil edilmesi gerektiğini söylemişti.

  LAVROV TÜRKİYE'Yİ SUÇLADI

  İsim vermeden Türkiye'yi suçlayan Lavrov, "Suriye krizine çözüm bulunması için yapılması planlanan konferansa bir ülkenin ortaya attığı çekinceler engel oluyor" demişti.

  Lavrov ve Demirtaş ın Cenevre hayali suya düştü #1

  DEMİRTAŞ DESTEK VERDİ

  HDP lideri Selahattin Demirtaş'ta PYD'nin toplantıya katılmasını destekleyen sözler sarf etmişti.

  Demirtaş, "Türkiye'de Başbakan'ın, Cumhurbaşkanı'nın, Dışişleri Bakanı'nın şimdi PYD'yi büyük bir tehdit, Suriye'deki örgütlü Kürt yapısını terörist olarak görmesi ve Cenevre'de görüşmelere katılmaya karşı duruşla engellemeye çalışması, akıl tutulmasının bir sonucudur" diye konuşmuştu.

  DIŞİŞLER BAKANI SON NOKTAYI KOYDU

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cenevre Zirvesi'ne dair yaptığı açıklamalarında "PYD davet edilmişse, boykot ederiz" diyerek son noktayı koydu.

  Çavuşoğlu, "PYD hangi sıfatla masada olacak. Bir terör örgütü halkının temsilcisi olabilir mi? El Kaide, El Nusra masada olabilir miydi? Müzakere muhalefet ile rejim arasındadır. Terör örgütleri olamaz. Türkmenler, Araplar ayrı bir grup diye bir şey yok."

  "PYD DAVET EDİLMİŞSE TABİ Kİ BOYKOT EDERİZ"

  "Muhalefet herkesi kapsıyor. Daha önce PYD'nin davet edilmeyeceği söylendi. Ancak PYD davet edilmişse Cenevre görüşmelerini tabi ki boykot ederiz"

  PYD DAVET EDİLMEDİ

  Son olarak bugün bir açıklama yapan Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, PYD'nin Cenevre'ye davet edilmeyeceğini açıkladı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir