Dolar
7.2907
0.859%
Euro
8.5326
-0.9265%
Altın
2035.04
-1.3663%
Borsa
1060.59
2.5319%
G. Altın
477.149
-0.4753%
Bitcoin
84407.38
-1.3494%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C
  Levent Kırca: Elhamdülillah müslümanım içki de içmem

  Levent Kırca: Elhamdülillah müslümanım içki de içmem

  Tartışmaların odağındaki isim Levent Kırca: Elhamdülillah müslümanım. Dindar biriyim içki içmem...
  • 13.01.2013 - 08:27
  Levent Kırca: Elhamdülillah müslümanım içki de içmem

  Levent Kırca: Elhamdülillah müslümanım içki de içmem #1

  Son olarak CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na tepki gösterip 'O zaman ben de bir kadın bulup onu düzmeye giderim' sözleri sonrası tepkilerin merkezindeki Levent Kırca kendisiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Hürriyet'ten Sebati Karakurt'a röportaj veren Kırca, 'Elhamdülillah müslümanım' dedi.

  30 YIL SONRA BABAMI TANIDIM

  Nasıl bir anne ve babanın ürünüsünüz diye söze girsem...

  - Öğretmen bir anne ve ressam bir babanın. Annem CHP'nin çok önemli üyelerindendi. 1938'de CHP kürsüsündeki şapkalı kadındı annem. Ben de çok anneciyim. Annem der oturur, annem der kalkarım. Anneme hayranlığım hâlâ sürüyor. Belki bu bir psikolojik bir rahatsızlık da olabilir. Babam da ünlü bir ressam. Onu 30 yaşımda tanıdım. Zürih'te yıllarca resim ve heykel hocalığı yaptı ve orada vefat etti. Bir gün Bodrum'daydım, annem "Baban geldi" dedi. Tanıştırıldık. Tam bir sanatçı, sakallı makallı...

  BABAMDAN GEÇEN BİR RESSAMLIK YETİM VAR

  Babanıza artistlik yapmadınız mı?

  - O his bitmiş artık. Aradan 30 yıl geçmiş. Bu yeteneğin bana nasıl geçtiğini bir düşünelim... 21 yıl süren 'Olacak O Kadar' programındaki tüm makyajları kendim yaptım. Aynanın karşısında bir makyaj yedi-sekiz saat sürüyordu. O kadar zamanı otobüste harcasanız sıkıntı basar. Ama o sekiz saatte bir şey üretiyorsanız zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Babamdan geçen bir ressamlık yetisi.

  TÜRKİYE CUMHURİYETİ TEHDİT ALTINDA

  'Olacak O Kadar' dediniz... Son zamanlardaki sert çıkışlarınızla makaracı yönleriniz anımsanmaz oldu...

  - Binlerce insan Silivri ve Hasdal cezaevlerinde çürütülüyor. İnsanlar beş yıldan beri içeride, bunun yarı süresini hücrede yaşamışlar. Konuşmak sizin vazifeniz. Çünkü yarın aynı durumda ben de olabilirim. Sert çıkışım olur, yumuşak çıkışım olur. İnsanın günü gününe bir olmaz ki. Genelde yumuşak olduğum için bu sertliğim daha çok göze batıyor. Ama ne yaptıysam devrimci kültürüm, devrimci dünya görüşüm çerçevesinde yapıyorum. Türkiye Cumhuriyeti tehdit altında. Tartışılacak tarafı kalmadı. Eğer çıkıp bana "Türkiye bölünme tehdidi altında değil" derseniz komik duruma düşersiniz.

  E şimdi elimi kolumu bağladınız. Sizin gibi düşünmeyen herkes ülkenin bölünüp parçalanmasını mı istiyor?

  - Bazıları ticari varlıkları için görmezden gelmek zorunda bırakılıyor. Hükümetin her şeyine kayıtsız şartsız "evet" diyenler yandaşlar var. Bir çağdaş annenin, babanın çocuğu olarak Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip çıkmak utanılacak bir şey midir? Benim farklı tarafım Türk halkının beni sevmesi. Sahnede oyun oynarken seyirciye bakıyorum en az üçte biri başörtülü. Ben de dindar, dinine bağlı bir adamım.

  ELHAMDÜLİLLAH MÜSLÜMANIM

  "Müslümanım" diyorsunuz.

  - Elhamdülillah Müslümanım. Sabah duamı etmeden evden çıkmam. Bunu herkes bilir. Öte yandan şunu da ekleyelim: İçki de içmem sigara da kullanmam. Ama benim üzerimde tahrifat yapılmaya çalışıldığında; "sarhoştu, sarhoştur" diye üstüme gelirler.

  Peki, İşçi Partisi'ne üyeliğiniz...

  - Bugüne kadar mücadelemi tek başıma sürdürüyordum. Ancak şunu anladım ki artık örgütlü çalışmanın günü gelmiştir. Doğu Perinçek bana "Ulusal TV'nin başına geç, vur yumruğunu" dedi. Hiçbir maddi karşılığı yok, hatta çoğu zaman cebimden vermekteyim. Orada büyük müzikaller yapacağız. Örneğin Kurtuluş Savaşı'nı, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının serüvenini anlatacağız.

  Görüş Bildir