Petrol
93.28
1.61%
Euro
18.3586
-1.01%
Dolar
18.5768
0.03%
Altın
1.022
-0.75%
Borsa
3484
0.00%
Bitcoin
378.066
0.88%
18ºC
İstanbul
Bulutlu 18 C
  Leyla Zana: Elimi taşın altına koydum

  Leyla Zana: Elimi taşın altına koydum

  Leyla Zana'nın açıklamalarının perde arkasında ne mi var.. ABD'li diplomatlarla görüştü: Bağımsız Kürt devleti hayal.
  • 15.06.2012 - 08:47

  Leyla Zana: Elimi taşın altına koydum #1

  CHP'nin çözmek için yöntem önermesiyle yeniden gündemin birinci sırasına oturan Kürt sorununu konusunda ABD cephesinde de önemli gelişmeler yaşanıyor. "Gençlerin ölmesini hiçbir vicdan kabul edemez. PKK ona göre süreci yeniden değerlendirsin" diyen Leyla Zana 'nın iki gün önce ABD'li diplomatlarla görüştüğü ve "Bağımsız Kürt devleti hayal. Sorunun şiddetle çözülmeyeceği ortaya çıktı. PKK'yı silah bırakmaya teşvik edin" mesajı aldığı ortaya çıktı.

  ANKARA'YA DOĞRUDAN MESAJ VERDİK

  ABD yönetimi benzer mesajları Washington'da Dışişleri Bakanlığı'nda BDP lideri Selahattin Demirtaş'a da vermişti. Üst düzey bir kaynak, "Geçmişte bu tür doğrudan mesajları Ankara'da verirdik. Washington'ın mesajları daha yumuşak olurdu. Bu kez, Washington da mesajlarını Ankara'nın tonunda verdi" yorumunu yaptı. Barzani'nin PKK'nın silah bırakması için gösterdiği çabaya da destek veren ABD yönetimi, Kuzey Irak 'ta bağımsız bir Kürt devletine de yeşil ışık yakmıyor.

  ABD İLE YOĞUN TEMAS

  Radikal'in haberine göre; ABD 'lilere her sorduğumuzda şu yanıtı alıyoruz: "PKK ile mücadelede Türk hükümetine elimizden gelen desteği veriyoruz ve Türk hükümeti hem Mesud Barzani'nin hem ABD'nin verdiği desteği kabul ediyor. Kürt sorununun çözümü konusunda da mesajlarımızı açık veriyoruz. Bu konuda aktif rol almıyoruz..." Ancak, yaşanan trafiğe bakınca ABD 'nin Ankara 'da 'sürecin bir parçası' gibi algılandığını söylemek mümkün. Örneğin, hükümetin bir kısmı ve AK Parti'nin 'güvenlikçi' kanadıyla yıldızı barışmadığı için Kamu Güvenliği Müsteşarlığı işini bırakan Büyükelçi Murat Özçelik, ilk ziyaretini ABD'ye, ikinci ziyaretini de Kuzey Irak 'a yapmıştı.

  Benzer şekilde, ABD'yi ziyaret eden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in gündeminin birinci sırasında da PKK ile mücadele vardı. Washington'a giden sadece Özel değildi. BDP Eşbaşkanlarından Selahattin Demirtaş da Washington 'da ABD yönetiminin temsilcileriyle görüşme şansı bulmuştu.
  Bu trafiğe Ankara'daki büyükelçiliğin BDP, CHP ve AK Parti ile yaptığı siyasi görüşmeleri de eklersek, ABD 'nin Kürt sorunu konusundaki hareketliliğinin boyutlarını da anlamış oluruz.

  BAĞIMSIZ KÜRDİSTAN HAYALİ KURMAYIN

  Hürriyet gazetesinde dün yayımlanan "Bu sorunu Başbakan çözer" ve "Gençlerin ölmesini hiçbir vicdan kabul edemez. PKK ona göre süreci yeniden değerlendirsin" sözleriyle CHP'nin yarattığı 'umut var' atmosferine büyük katkı sağlayan Leyla Zana da birkaç gün önce ABD 'li yetkililerle bir araya gelmişti. Geçmişte, Ankara 'daki diplomatlar biraz da mecburen Kürt siyasetçilere "PKK'ya silah bıraktırın" mesajı verir,Washington 'da bu mesaj "Çatışmalar durmalı" gibi Kürt siyasetçilerin de gönlünü alabilecek bir diplomatik mesaja dönüşürdü. Ancak bu kez hem Zana'ya Ankara'da verilen mesaj, hem Demirtaş'a Washington 'da verilen mesajın tonu ve içeriği aynıydı. Bu mesajı şöyle özetlemek mümkün:

  "Kuzey Irak'ta ve Suriye'de yaşananlara bakıp 'bağımsız Kürdistan' hayali kurmayın. ABD böyle bir gelişmeye izin vermeyecektir. Kuzey Irak 'ta yaşananlar Irak 'ın ulusal anayasasına aykırı değildir. Orada yatırım yapan Amerikan şirketleri de bu gerçeğe bağlı kalacaklar. Türkiye'de son dönemde Kürt sorunu konusunda çok büyük dönüşümler yaşandı. Bunları görmezden gelmeyin. Bu sürecin güçlü bir şekilde devam edebilmesi için PKK'nın saldırılarına son vermesi gerekir. PKK 'ya mesafe koymanızı beklemiyoruz ama şiddete mesafe koyabilirsiniz. PKK 'ya silah bırakma çağrısı yapmalı, ısrarcı olmalı ve siyasi müzakereye yoğunlaşmalısınız. Hükümet karşısında muhatap olarak sivil siyasetçiler bulabilmeli. PKK saldırılarını sürdürdükçe ABD'nin ve KuzeyIrak Bölgesel Yönetimi'nin Türkiye 'ye terörle mücadelede verdiği destek de artarak sürecektir."

  ABD'DEN KÜRT SİYASETÇİLERE MESAJ

  ABD'nin Kürt siyasetçilere olduğu gibi Kürt siyasetçilere de mesajları var. AK Parti'den reform sürecini ve sivil çözüm arayışlarını sürdürmesini isteyen ABD 'nin muhalefet partilerinden yetkililere mesajı da sivil çözüm süreçlerini desteklemeleri yönünde. Irak'ın kuzeyinde bir Kürt devletine göz yummayacakları mesajı da Türkiye 'deki muhalefet partilerini rahatlatır nitelikte.

  2012 YAZI SÜRPRİZLERE GEBE

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun çıkışı tesadüf olsa bile, Kürt sorununun çözümü konusunda Beşir Atalay'ın da dikkat çektiği bir trafik söz konusu. PKK'nın bu yıl hazirandaki eylemleri de geçen yılların aynı dönemiyle kıyaslandığında az. 2012 yazı Kürt sorununa çözüm konusunda sürprizlere gebe olabilir.

  AKP OLUMLU MHP TEPKİLİ

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik: Her kelimeye katılmıyorum ama söylediklerinin çözüme katkı sağlama ve çözümden yana olma iradesini ifade ettiğini belirtmek istiyorum. Belirttiğimiz camia içinde kendisini Şahin kabul eden insanların söylem ve eylemlerinin çözüme katkı sağlayıcı olmadığının anlaşılması gerekiyor.

  AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu: Kan üzerinden siyaset yaparak bugün hâlâ şiddeti reddedemeyen bir anlayışın dönüp de Leyla Zana 'ya kulak vermesi lazım. Bu sese kendilerinin kulak vermesi lazım.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu: Bir milletvekili olarak katkısını yapmış. Düşünceleri önemli. Hepimiz kendimize göre değerlendirme yapacağız. Bizim bir önerimiz var, biz onun üzerine odaklıyız.

  MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural: Aynı sudan içmişler. Burada yadırganacak bir şey yok. CHP de bugün geldiğimiz bu noktada. BDP de aynı fikirde. Bravo. İşte beraber yürüyorlar bu yolda.

  Avni Özgürel: Barış sürecine katkı yapar Radikal Yazarı Avni Özgürel Zana'nın açıklamalarının çok olumlu ve barış sürecine katkı sayılabilecek nitelikte olduğunu söyledi. Özgürel, MHP'ye merhum Türkeş'in Zana hakkında söylediklerini hatırlamasını önerdi. Özgürel açıklamaların Kandil'in eğilimlerini de göz önüne aldığını söyledi.

  DEMİRTAŞ: ERDOĞAN'DAN ÜMİTLİ OLMAK SAFLIKTIR

  Hakkâri'de bulunan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş , isim vermeden "Her kim Başbakan'dan umutluysa bu saflıktır, AKP gibi düşünmektir" dedi. Demirtaş, "Cumhuriyet tarihinde en sinsi asimilasyon politikalarını yürüten parti AKP olmuştur. Erdoğan meydanlarda 'Kürt kardeşlerim' diyor ama Roboski katliamının talimatını veriyor. AKP Kürt sorunu konusunda samimi değil" diye konuştu. BDP'li Altan Tan ise Zana'nın sözleri üzerinden polemiğe girmek istemediğini belirterek, "Kürt sorununu çözme gücü Başbakan'ın elinde ama çözmek istiyor mu emin değilim. Kullandığı sağcı, milliyetçi, Türk İslamcı retorik bizi umutlandırmıyor" dedi.

  ZANA BDP'DEN KOPUYOR MU

  Yıllarca cezaevinde yatan ve düne kadar 'Kürt Sorunu'nun çözümüne ilişkin sert açıklamalarıyla bilinen Zana, sorunun çözümünde farklı bir üslup takınması heyecan yarattı.
  Zana'nın açıklamaları dün siyasetin öncelikle gündemlerinden birini oluşturdu. Genel olarak, "Zana'nın değerlendirmeleri Kürt Sorunu'na çözüm arayışına katkı sunar" yorumları yapılırken, akıllara "Zana yıllardır değiştirmediği çizgisinde yumuşamaya mı gidiyor" ve "Şu anda BDP ile temsil edilen Kürt hareketi çizgisinden kopuyor mu?" sorularını getirdi.

  LEYLA HANIM BU HAREKETTEN KOPMAZ

  Öte yandan Zana'nın açıklamaları sonrası BDP Genel Merkezi'ne çağrılıp görüşülmek istendiği ancak dün Genel Merkez'de parti yöneticileriyle Zana arasında bir görüşme söz konusu olmadığı ileri sürüldü.
  Diyarbakır Bağımsız Milletvekili ve Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEK) Genel Başkanı Şerafettin Elçi, "Kürt cephesinde ideolojik olarak BDP 'den de PKK'dan farklı başka muhafazakar ya da liberal anlayışla partiler olabilir ama bunlar Leyla Hanım'ın içinde yer alabileceği bir parti olamaz; Leyla Hanım bu hareketten kopmaz" değerlendirmesini yaptı.

  HAK-PAR Genel Başkanı Bayram Bozyel ise Zana'nın açıklamalarını "olumlu" bulduğunu belirterek, "Leyla Hanım, Kürt siyasetinde cesaretiyle ve bağımsız duruşuyla takdir toplayan bir siyasetçi. Kendi formülünü dillendirmiş. PKK ile ilgili eleştirileri de çok yerinde" dedi.

  ZANA NE DEMİŞTİ

  Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu ve Ankara Temsilcisi Metehan Demir'e konuşan Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, şunları söyledi:
  Açıkça söyleyelim ve kabul edelim. Bu işi isterse en güçlü durdurur. O güçlü kimdir, şimdiki hükümettir. O hükümetin başı Recep Tayyip Erdoğan 'dır. Tarihin en güçlü hükümetinin başındaki isim isterse o iradeyi gösterir, buna gücü yeter ve bu sorunu da çözer. Bu işi çözeceğine inanıyorum. Hepimizin yapması gereken, Başbakan'ın sorunu çözmesinde yanında olduğumuzu ona hissettirmemiz, onu teşvik etmemizdir.

  GERİLİM DİLİNDEN VAZGEÇİLMELİ

  Asıl mesele açılım falan gibi ifadelerden ziyade bu ülkede şiddetin hemen durması, kanın akmasının önüne geçilmesi için ne yapılmalı, sorun bu. Bir kere terör ve Kürtler ifadesi bir arada anılmamalı.Kürt kimliği anayasal güvenceye alınmalı. Kürt çocukları asimilasyondan çok mustarip. Eğitim hakkı verilmeli.
  1999'dan itibaren strateji değiştiyse Bağımsız Birleşik Kürdistan yerini, haklı talepleri elde ederek tamamen birlikte yaşama stratejisine bıraktıysa ve amaç yerel yönetimin güçlenmesi, demokratikleşme ise bu gençlerin ölmesini artık hiçbir vicdan kabul edemez. PKK da ona göre süreci yeniden değerlendirsin.
  BDP'deki eksikliğin hissedilmesi çok önemli. Kameralardan uzak sofralarda da insanlarımızla bir araya gelmeli, ekmeği paylaşmayı öğrenmeli. Kapalı kapılar ardında olumlu, Kürtlere yönelik kameralar önünde ise bunun tam tersi olan gerilim dilinden vazgeçmeli.
  Karamsarlığı dağıtabilecek bir şeyler yapılmalı. Başbakan'da bu cesaret var. Öcalan bazı kesimlerle temas edebileceği bir ev hapsine alınabilir. Bu, iklimi değiştirir.

  ZANA: ELİMİ TAŞIN ALTINA KOYDUM

  Zana dün Radikal'e yaptığı açıklamada şunları söyledi: "En küçük bir umut bile olsa bu umuda sarılmalı, umudu büyütme imkânını aramalıyız. Her gün gençlerimiz ölüyor. 10 sene sonra yeniden çözüm aradığımızda binlerce çocuğumuzu kaybetmiş olacağız. Siyaset umudu koruma sanatıdır. Herkes elini taşın altına koysun, ben de elimi taşın altına koyuyorum..."

  ERDOĞAN ZANA'YLA GÖRÜŞEBİLİR

  Başbakan Erdoğan'ın Leyla Zana'nın açıklamalarını memnuniyetle karşıladığı belirtildi. Zana'nın Erdoğan'la görüşme konusundaki sıcak mesajı da Başbakanlık'ta dikkate alındı. Erdoğan'ın Brezilya gezisinden sonra Zana'yla görüşmesinin sürpriz olmayacağı ifade edildi. Erdoğan, bir süre önce "Silah Kürtlerin güvencesi" diyen Zana'ya "Burada ne işin var, git dağa çık" demişti. Zana'nın o çıkıştan sonra hükümetin olumlu icraatlarını öven noktaya gelmesi Erdoğan cephesinde memnuniyet yarattı. BDP 'lilerin Erdoğan'la görüşmelerinde benzer görüşler dile getirdiklerini belirten yetkili, "Bunun kamuya açık söylenmesi noktasında Zana'nın çıkışı önemlidir" yorumunu yaptı.


  Görüş Bildir