Euro
15.2602
1.3%
Dolar
13.4144
0.81%
Altın
769.28
1.04%
Borsa
1.879
1.19%
Bitcoin
770.112
0.43%
13ºC
İstanbul
Güneşli 13 C
  Maden bahanesiyle ülkeyi karıştıracaklar

  Maden bahanesiyle ülkeyi karıştıracaklar

  Maden açılmasına tepki gerekçesiyle toplanan kalabalık direniyor, gözler sorumlu bakanlarda..
  • 17.02.2016 - 13:31

  Artvin Cerattepe'de yapılacak maden çalışmaları nedeniyle bölge halkı ayaklanmış durumda. Cerattepe'de maden çalışmaları yeni bir gelişme değil. Bölgede altın aranacağı söylentisi yıllardır kulaktan kulağa yayılıyordu.

  Maden bahanesiyle ülkeyi karıştıracaklar #1

  2012'DE RUHSAT ÇIKTI

  Özaltın İnşaat Ticaret ve Sanayii Şirketi Artvin’in Cerattepe ve Genya bölgesinde bakır madeni kurmak için 2012 tarihinde maden ruhsatı aldı.

  Artvin Cerattepe'de barikatlarla polise direniş VİDEO

  "HEYELANA NEDEN OLUR"

  Ancak, Rize İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Gerekçeli kararda maden çıkarma işleminin Artvin’de heyelanlara sebep olacağı ve bölgede böcek salgını yaşanacağı söylendi.

  Maden bahanesiyle ülkeyi karıştıracaklar #2

  ARTVİNLİLER MADENE KARŞI ÇIKIYOR

  Söz konusu bölge, Artvin ili sınırları içerisinde yer alan ve barındırdığı bitki ve hayvan türleri itibariyle dünya literatürüne girmiş durumda. Bu nedenle Artvinliler, Cerattepe'nin doğasının bozulacağı kaygısıyla çalışmaya karşı çıkıyor.

  PROTESTOLAR ARTVİN DIŞINA TAŞTI

  Eylemler Artvin'le de sınırlı değil. Özellikle İstanbul ve Ankara başta olmak üzere büyükşehirlerde de durumu protesto etmek için gösteriler organize ediliyor.

  Maden bahanesiyle ülkeyi karıştıracaklar #3

  GÖZLER SORUMLU BAKANLARDA

  Kalabalık bir grup günlerdir iş makinelerine ve polise direniyor. Gezi olaylarının başlangıcını hatırlatan gelişmeler nedeniyle gözler sorumlu bakanlara çevrildi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı'nın, bölgede neden maden araması yapılacağı bunun ne gibi sonuçları olacağı konusunda Artvinlileri ikna etmesi, bölge halkı ikna olana kadar da çalışmaların durdurulması gerekiyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir