Maden bahanesiyle ülkeyi karıştıracaklar

Artvin Cerattepe'de yapılacak maden çalışmaları nedeniyle bölge halkı ayaklanmış durumda. Cerattepe'de maden çalışmaları yeni bir gelişme değil. Bölgede altın aranacağı söylentisi yıllardır kulaktan kulağa yayılıyordu.

Maden bahanesiyle ülkeyi karıştıracaklar

2012'DE RUHSAT ÇIKTI

Özaltın İnşaat Ticaret ve Sanayii Şirketi Artvin’in Cerattepe ve Genya bölgesinde bakır madeni kurmak için 2012 tarihinde maden ruhsatı aldı.

Artvin Cerattepe'de barikatlarla polise direniş VİDEO

"HEYELANA NEDEN OLUR"

Ancak, Rize İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Gerekçeli kararda maden çıkarma işleminin Artvin’de heyelanlara sebep olacağı ve bölgede böcek salgını yaşanacağı söylendi.

Maden bahanesiyle ülkeyi karıştıracaklar

ARTVİNLİLER MADENE KARŞI ÇIKIYOR

Söz konusu bölge, Artvin ili sınırları içerisinde yer alan ve barındırdığı bitki ve hayvan türleri itibariyle dünya literatürüne girmiş durumda. Bu nedenle Artvinliler, Cerattepe'nin doğasının bozulacağı kaygısıyla çalışmaya karşı çıkıyor.

PROTESTOLAR ARTVİN DIŞINA TAŞTI

Eylemler Artvin'le de sınırlı değil. Özellikle İstanbul ve Ankara başta olmak üzere büyükşehirlerde de durumu protesto etmek için gösteriler organize ediliyor.

Maden bahanesiyle ülkeyi karıştıracaklar

GÖZLER SORUMLU BAKANLARDA

Kalabalık bir grup günlerdir iş makinelerine ve polise direniyor. Gezi olaylarının başlangıcını hatırlatan gelişmeler nedeniyle gözler sorumlu bakanlara çevrildi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı'nın, bölgede neden maden araması yapılacağı bunun ne gibi sonuçları olacağı konusunda Artvinlileri ikna etmesi, bölge halkı ikna olana kadar da çalışmaların durdurulması gerekiyor.