Dolar
6.8612
0.0014%
Euro
7.7611
0.1535%
Altın
1798.58
-0.2689%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.959
-0.248%
Bitcoin
63644.24
-0.0606%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  Manş Denizi’ni yüzerek geçtiler

  Türk yüzücüler, dünyanın sayılı su kanallarından olan Manş Denizi’ni 13 saat 17 dakikada yüzdü.
  • DHA
  • 05.09.2017 - 17:37
  Manş Denizi’ni yüzerek geçtiler

  İnebolu Belediyesi'nin sponsorluğunda İngiltere'ye gelen Kastamonulu mastır yüzücüler, ilçelerini tanıtmak için geçiş zorluğu ile dünyanın sayılı su kanallarından olan Manş Denizi’ni 13 saat 17 dakikada geçerek bir ilke imza attılar. Bu arada takım sporcularından biri Manş'ı geçen en genç Türk unvanını alırken; yüzücüler zaferlerini Türk bayrağı açarak kutladı.

  Manş Denizi’ni yüzerek geçtiler #1

  Her yüzücünün bir saat içinde 3-4 kilometre yüzdüğü yarışmada, bir arkadaşları yüzerken diğer takım üyeleri refakatçı teknede sırasını bekledi. Rüzgâr yüzünden sallanan teknede doğru dürüst beslenemeyen yüzücüler, bu kez de rüzgârın etkisiyle çok üşüdü.

  Ülkenin Dover kıyısında düzenlenen yüzme yarışında, antrenörlüğünü Kâmil Resa Alsaran'ın yaptığı İnebolu İstiklal Manş Yüzme Takımı'ndan ilk olarak 07.13'te Ahmet Tekkeşin (60) Manş'a girdi. Bir saat sonra yerini Samet Yılmazer'e (21) bıraktı.Ardından Erhan Gelgit (34), Şahin Karakuş (48), eşi Kadriye Karakuş (44) ve Takım Kaptanı Hasan Heke (63) nöbeti devraldı.

  Manş Denizi’ni yüzerek geçtiler VİDEO

  YÜZÜCÜLERE CAN GÜVENLİĞİ İÇİN IŞILAK TAKILDI

  Parkurun yarısına gelindiğinde hava koşullarının bozulması, kararması ve dalgaların yükselmesi üzerine Türk yüzücüler hem suda hem teknede büyük zorluk yaşadı. Fransa kıyalarına yaklaşıldığında akşam karanlığının basması üzerine yüzücülere can güvenliği için ışıldak takıldı.

  Manş Denizi’ni yüzerek geçtiler #2

  ZAFERİ TÜRK BAYRAĞI AÇARAK KUTLADILAR

  Takım, başlangıçtan tam 46 kilometre, 13 saat 17 dakika sonra Fransa'nın Audinghen kıyısına vardı. Bütün kuralları yerine getirerek Manş'ı geçen ekip üyeleri, geçişi düzenleyen dernekten sertifikalarını aldı. Büyük mutluluk yaşayan üniversiteli Samet Yılmazer, Türk bayrağı açarak zaferlerini kutladı.

  Samet, Manş'ı geçen en genç Türk unvanını aldı. Kadriye Karakuş ile eşi Şahin Karakuş da bu başarıyı gösteren ilk Türk çift oldu. Ekipten Şahin Karakuş, "Çok zordu. Zoru başardık" derken, Manş'ı geçen en yaşlı Türk unvanını kazanan takım kaptanı Hasan Heke'nin ise gözü suda mikrop kaptı. Heke tek gözü kapanmasına rağmen yüzmeyi bırakmadı.

  YÜZÜCÜLERİN EVEREST'İ

  Atlas Okyanusu'nun İngiltere ile Fransa'yı birbirinden ayıran kolu Manş Denizi, yüzücülerin Everest'i olarak biliniyor.

  Yüzücüler, Atlas Okyanusu ile Kuzey Denizi'ni birleştiren Manş'ı en dar yeri Dover Boğazı'ndan geçiyor. Burası, dünyanın sayılı zor geçiş bölgelerinden biri. Yüzücülerin hem kendileri hem Manş'ın getirdiği zorluklarla baş etmesi gerekiyor.

  Görüş Bildir