Petrol
107.78
-1.22%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
477.905
-0.19%
18ºC
İstanbul
Çok bulutlu 18 C

  Mecidiyeköy faciasından da Soma şirketi çıktı

  Mecidiyeköy'de 10 işçinin hayatını kaybettiği asansör kazasının yaşandığı rezidans inşaatının güvenliğini sağlayan şirket, aynı zamanda Soma'daki madenlerden de sorumlu.
  • 08.09.2014 - 06:51
  Mecidiyeköy faciasından da Soma şirketi çıktı

  Mecidiyeköy faciasından da Soma şirketi çıktı #1

  Mecidiyeköy’de yıkılan Ali Sami Yen Stadı’nın arazisine Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından, yapılan rezidans inşaatında işçileri taşıyan asansör önceki akşam 32. kattan yere çakıldı. 10 işçi yaşamını yitirdi. İnşaatta asansör sorumlusu olarak çalışanlardan biri olan Emrah Acar, Vatan Gazetesi'ne verdiği röportajda şunları anlattı:

  “Asansör raylı sistemle çalışıyordu. 37 katlı binanın 31’inci katına geldiğinde asansörün otomatik olarak fren sistemiyle durması gerekiyordu. Ancak 2 aydır ‘switch’ denilen durdurma mekanizması çalışmadığı için asansör raydan çıkıp 32. kata fırlamış. 32. katta bulunan tahtayı parçaladıktan sonra da hızla eksi 4’e çakılmış. Bu nedenlede feci şekilde can verdiler.”

  "3 GÜNLÜK ADAMI ASANSÖR SORUMLUSU YAPTILAR"

  Acar’ın anlattığına göre işe başlayalı beş gün olan ve kazada yaşamını yitiren Hıdır Ali Genç’i üç gün önce ‘asansör sorumlusu’ yaptılar:

  “Ben akşamları eve giderken yerime o bakıyordu. Önceki akşam da 17.30’da vardiyayı devrettim. Siz de bilirsiniz ki 3 günlük adamın bu asansörden sorumlu tutulması normal değil. Biz iki aydır bu asansörün raydan çıktığını bildiğimiz için asansör raydan çıktığı zaman ‘acil stop’ düğmesine basarak asansörü sağa sola çarpıtarak durdurmayı başarıyorduk. Hıdır’ı da acil stop düğmesine  basması için uyarmıştım. Sanırım basamamış. Gerçi bassa bile yine durmamış olabilir. İki aydır asansörün durmasını sağlayan mekanizmanın çalışmadığını yetkililere söyledim. Dinlenilseydi bu facia yaşanmazdı.”

  Makina Mühendisleri İstanbul Şube Başkanı Zeki Arslan ise şantiyedeki cihazların eğitimli nezaretçiler tarafından kullanılması ve günlük bakımının yapılması gerekir” dedi.

  ASANSÖR BİR AY ÖNCE DE DÜŞMÜŞ

  Şantiyede görevli işçilerin anlatımlarında en dikkat çekici olan düşen asansörün sık sık bozulmuş olmasıydı. İşte işçilerin anlattıkları:

  - Kazadan önce de asansör arıza yaptı. Kilitlendi. Sürekli kilitleniyor zaten. Servis gelmiyor. Elektrikçiler geliyor ve kilidi açıyor. Asansör çalışmaya başlıyor. Bir ay önce de düşmüştü.

  - Bu kazanın olacağı belliydi zaten. İnsanları içine yüklerle yığıp gönderiyorlar. Hiçbir kontrol yok. Sürekli arızalanıyordu. Bir baret veriyorlar o kadar. Başka önlem yok.

  -  Kazanın meydana geldiği binada 2 tane asansör var. Bunların ikisi de sürekli arızalanan asansörler. Biz bunlarla ilgili daha önceden de şirkete uyarıda bulunduk. Bundan iki hafta önce içerisinde işçi bulunan asansör 20. kattan aşağıya düştü. Ama asansörde hız kesici paraşüt olduğu için durdu. O olayda işçiler yara almadan kurtuldu.

  - Orada birebir yaşayan benim. Adım Hüseyin Yıldız. Daha önce o animak (yük asansörü) B4 dediğimiz yere çakıldı. Alçaktan çakıldığı için içindeki arkadaşlarımıza bir şey olmadı. Biz bunu dile getirdik. Her gün arıza. Şeflerimize söylüyoruz. Animak her gün arıza yapabilir mi diye.  Bunu bizzat ben kendim dile getirdim. İlla birkaç kişinin ölmesi mi lazım önlem alınması için.

  REZİDANSIN GÜVENLİĞİ SOMA'DAKİ AYNI ŞİRKET

  Rezidans inşaatının güvenlik danışmanın Soma Kömür İşletmeleri’nin de güvenlik danışmanı olan Nitelikli Cevaplar Akademisi (NCA)  İş Sağlığı ve İş Güvenliği Merkezi olduğu belirlendi. Şirketin ortakları Aykut Aksu, Aydın Dinç ve Eyüp Cüneyt Karabaş. Torunlar İnşaat, NCA şirketinden 22 iş güvenliği uzmanının çalıştığını ancak uzmanların düşen asansörle ilgili daha önce herhangi bir sorun tespit etmediğini kaydetti. Düşen asansörün bakımının da Geda Major isimli şirket tarafından yapıldığı belirlendi. Geda Major firması ise 28 Eylül 2012 tarhinde İstanbul’da kuruldu. Firmanın 3 ortağı bulunuyor.

  ASANSÖRÜN DNETİM SÜRESİ 30 AĞUSTOS'TA DOLMUŞ

  Torunlar İnşaat, asansörün en son 30 Mayıs’ta, Makine Mühendisleri Odası’nca yetkilendirilen kişilerce denetimden geçtiğini söylemişti. Makina Mühendisleri İstanbul Şube Başkanı Zeki Arslan ise asansörün son denetimin tarihinin 30 Ağustos olduğunu ancak kaza tarihine kadar asansörün çalıştırıldığını belirtti ve şöyle devam etti: “Projeyi yürüten firma odamız muayene kuruluşunca 30 Mayıs’ta yapılmış olan kontrole ve muayene raporuna atıfta bulundular. Raporun süresi 3 aydır. Firmanın yaptığı açıklamadaki denetim süresi 30 Ağustos tarihine geçerlidir ve bu tarihten sora bitmiştir. Süre bitmesine karşın asansörün denetlendiğine dair bilgi ya da belgeye ulaşamadık.”


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir