Petrol
86.28
0.83%
Euro
19.7231
0.48%
Dolar
18.6314
-0.02%
Altın
1.083
0.57%
Borsa
4963
0.00%
Bitcoin
327.066
1.22%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C
  Meclis askerlik yasası için harekete geçti

  Meclis askerlik yasası için harekete geçti

  Milli Savunma Komisyonu, yeni askerlik teklifini görüşmek üzere saat 21.30'da toplandı. Toplantıda alınan karar ile yasa teklifi komisyondan geçti.
  • AA & Ensonhaber
  • 23.05.2019 - 12:51
  • Güncelleme : 23.05.2019 - 12:51

  Yeni askerlik sistemiyle ilgili kanun teklifi, Meclis Başkanlığı'na sunuldu.

  Milli Savunma Bakanı Akar, geçtiğimiz günlerde gazetecilere yaptığı açıklamada yeni sistemin detaylarını anlatmış, "Askerlik süresi 12 aydan herkes için 6 aya iniyor. Sistem yürürlüğe girdiğinde 6 ayı dolduranlar terhis edilebilecek. 30 bin liralık askerlik bedeli peşin alınacak. 6 aydan sonra kalmak isteyenlere 2 bin lira harçlık verilecek." ifadelerini kullanmıştı.

  KOMİSYON İFTARDAN SONRA BİR ARAYA GELECEK

  TBMM'deki Milli Savunma Komisyonu'nun, yeni askerlik sistemine ilişkin teklifi görüşmek üzere bu akşam saat 21.30'da toplandı.

  Teklif komisyonun ardından Meclis Genel Kuruluna getirilmesi planlanırken mecliste de kabul edilmesi durumunda, 6 ayını dolduran askerler Ramazan Bayramı'nda terhis olabilecek.

  KOMİSYONDAN GEÇTİ

  TBMM çatısı altında Milli Savunma Komisyonu'nda görüşülen yasa teklifi, komisyonda kabul edildi.

  TBMM'ye dün sunulan teklif, yürütme ve yürürlük dahil 65 maddeden oluşuyordu.

  Anadolu Ajansının haberine göre Askerlik hizmeti yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek. Hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak.

  AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş dün TBMM'de yaptığı açıklamada yeni askerlik sistemine ilişkin kanun teklifine göre, askerlik hizmeti süresinin 6 aya düşürüleceğini, bedelli askerliğin kalıcı hale geleceğini açıklamıştı.

  Muş, yeni askerlik sistemine ilişkin kanun teklifinin, Meclis'in uygun görmesi halinde bayramdan önce yasalaşabileceğini de söylemişti.

  YENİ SİSTEMDEN DETAYLAR

  Kanun teklifinde, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı askerlik hizmeti yapmaya mecbur olduğu belirtilerek, askerlik hizmet süresinin er ve erbaşlarda altı ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için on iki aydır.

  Erbaş ve erlerin istekli olanların, sıralı disiplin amirlerinin olumlu değerlendirmesi ile terhise hak kazandığı tarihten itibaren Bakanlıkça uygun görülecek sayıda ve altı ay sınırlı olmak üzere askerlik hizmetine devam edecekse sürenin sonunda terhis edilecek. Genelkurmay Başkanlığı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaç miktarı ve tahsis oranını Bakanlığa bildirir.

  Bakanlıkça ihtiyaç miktarı ve oranlarına göre tahsis yapılır. Yedek subay adayları dört yıllık veya daha uzun süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar ile yetkili makamlarca kabul edilen yurtdışı eğitim kurumu mezunu olanlardan seçilecek.

  Yedek astsubay adayları iki ve üç yıl süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar ile yetkili makamlarca denkliği kabul edilen yurtdışı öğrenim kurumu mezun olan adaylardan seçilecek. Bedelli askerlik 240 bin gösterge rakamının memur katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak bedel miktarı Bakanlık tarafından belirlenecek.

  BEDELLİ SÜRESİ BİR AY OLACAK

  Yeni sistemde bedelli askerlik süresi de belli oldu. Buna göre silah altına bedelli olarak alınacak askerler bir aylık eğitime tabi tutulacak.

  Öğretmenler temel eğitimlerinden sonra Milli Eğitim Bakanlığı emirine verilecek. Emniyet hizmetleri sınıfına mensup personel ile polis eğitim ve öğretim kurumlarında öğrenim görenler veya bu kurumların giriş sınavlarını kazananlar askerlik hizmetini yapmamış olanların askerlik işlemleri ertelenecek. Jandarma ve Sahil Güvenlik mensuplarının askerlik hizmetleri ertelenecek.

  MESLEK GRUPLARI VE ŞEHİT YAKINLARI

  Tabiplerin askerlik hizmetine ilişkin eğitimlerinden sonra Sağlık Bakanlığı’na emrine verilecek. Yükümlülerin lise ve dengi okullarda öğrenim görenler için 22, dört yıllık fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokul öğrenim görenler için 28 yaşına kadar askerlik hizmeti ertelenecek.

  Yurtdışında üç yıl çalışanlar dövizle askerlikten yararlanabilecek. Muvazzaflık hizmetini yapanlar, TOKİ’den öncelikli faydalanabilecekler. Sosyal Güvenlik Kurumu primleri Bakanlıkça ödenecek. Şehit olanların kardeşleri silahaltına alınmayacak. Terörle mücadele Kanunu kapsamında hayatını kaybedenelerin kardeşleri, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminde hayatını kaybeden şehitlerin erkek çocukları ile aynı anne babadan olma kardeşleri silahaltına alınamaz.


  Görüş Bildir