Petrol
85.38
-2.06%
Euro
18.1737
0.09%
Dolar
18.52
0.08%
Altın
990.63
0.27%
Borsa
318
0.00%
Bitcoin
367.764
1.53%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C
  Meclis'te Alevi gerginliği

  Meclis'te Alevi gerginliği

  Meclis'te bütçe görüşmeleri devam ederken CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm'ün "Aleviler Diyanet'e hakkını helal etmiyor" demesi gerginliğe neden oldu.
  • Haber Merkezi
  • 21.12.2017 - 17:06

  TBMM'de 2018 yılı bütçe görüşmeleri devam ederken gerginlikler de devam ediyor.

  Konuşma yapmak için kürsüye gelen Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Aleviler hakkında söylediği sözler Genel Kurul'da gerginlik çıkartı.

  "ALEVİLER DİYANET'E HAKKINI HELAL ETMİYOR"

  CHP'li Tüm, şunları söyledi: "Diyanet İşleri Başkanlığı geçtiğimiz gün ‘milli piyango haramdır’ diye bir açıklama yaptı. Ülkemizde bu kadar yoksul ve işsiz varken, iktidarın milyonlarca vergi kaçırmasına neden 'haram' demiyorsunuz? 80 milyondan vergi alan bir kurum olarak neden bir kez bile ‘rüşvet, hırsızlık, yolsuzluk haramdır’ demiyorsunuz? Çocuklara tecavüz edilirken, kızlarımız yurtlarda yanarken bir kere bile neden ‘yazıktır, günahtır’ demediniz? Kadın cinayetleri, işçi cinayetlerine fıtrat denirken tek kelime bile etmediniz? FETÖ din yalanlarıyla insanları kandırırken neden tek bir kelime söylemediniz? Şimdi milli piyangoya haram diyorsunuz. 80 milyondan vergi alıp sadece tek adam propagandası yapan TRT’nin aldığı vergiler sizce helal midir? Milli piyango haram da, milyonlarca Alevi’den Diyanet’e giden vergiler sizce helal midir? Alevilerden aldığınız vergileri sadece tek bir mezhebin hizmetine aktarmanız sizce helal midir? Aleviler ödedikleri vergileri sizlere helal etmiyorlar. Halen bu insanları eşit yurttaş olarak görmüyorsunuz. Asıl bu ötekileştirici anlayış, halka ihanet eden anlayıştır."

  Meclis'te Alevi gerginliği- VİDEO


  Görüş Bildir